چگونه زمانمان را مدیریت کنیم؟

چگونه زمانمان را مدیریت کنیم؟

 

فهرست محتوا

چگونه زمانمان را مدیریت کنیم؟

همه‌ی ما در شبانه روز ۲۴ ساعت وقت داریم. بسیاری از افراد نمی‌توانند از این زمان به درستی استفاده کنند یا بسیاری نیز به نحو احسنت از آن بهره می‌برند، خوب، آنها می‌دانند که زمان خود را چگونه مدیریت کنند. مدیریت زمان امری مهم است و به افراد کمک می‌کند تا هر روز از زمان‌شان بشترین و بهترین بهره را ببرند. اگر مدیریت زمان داشته باشیم می‌توانیم در اهداف و کارهایمان موفق شویم و تغییرات مثبتی را در زندگی خود ایجاد کنیم. حال با این تفاسیر چگونه زمانمان را مدیریت کنیم؟

مدیریت زمان

مدیریت زمان یعنی شما چگونه زمان خود را برای انجام فعالیت‌ها سازماندهی و برنامه ریزی می‌‌کنید. با مدیریت زمان شما قادرید تا در زمان کمتر کارهای بیشتر و بهتری انجام دهید و تاثیر تلاش‌های خودتان را به حداکثر برسانید.

محصولات مرتبط

فواید مدیریت زمان

 • مدیریت بهتر وظایف و امور
 • کاهش یا حتی نداشتن استرس
 • بهره‌وری بیشتر
 • ایجاد تعادل در زندگی کاری

نحوه مدیریت زمان

حتماً تا به حال این سوال و ابهام برای شما هم پیش آماده است که چگونه زمانمان را مدیریت کنیم؟ راهکارهای زیر را دنبال کنید و از پیشرفت خود لذت ببرید.

 1. لیستی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید.

برای درک بهتر این موضوع که چگونه زمانمان را مدیریت کنیم، باید لیستی از کارهایی که باید انجام شوند را تهیه کنیم.

چگونه زمانمان را مدیریت کنیم؟

می‌توانید آنها را به این صورت بنویسید:

 • در لیست خود ۳ ستون بکشید.
 • در ستون اول کارهای مهمی که انجام دادنشان ضروری است را بنویسید.
 • در ستون دوم کارهایی که انجام دادنشان مهم است اما چندان هم ضروری نیستند را یادداشت کنید.
 • در ستون آخر هم کارهایی که اولویت کمتری دارند.
 1. برای کارها و اهداف محدودیت زمانی تعیین کنید.

با تعیین محدودیت زمانی برای کارها چگونه زمانمان را مدیریت کنیم؟

بسیار آسان است. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که برای مواردی که در لیست کارهایتان یادداشت کرده‌اید زمان تعیین کنید و طبق آن پیش بروید. مثلاً می‌خواهید یک پروژه‌ای را به اتمام برسانید، برای آن زمانی تعیین کنید مثلاً ۳ ساعت ( از ساعت ۸ صبح تا ۱۱ صبح) و سعی کنید کارتان را در ساعت مقرر به اتمام برسانید.

چگونه زمانمان را مدیریت کنیم؟

البته حتماً بین کارتان فرجه و استراحتی برای خودتان قرار دهید اما اگر متوجه شدیدکه نمی‌توانید راس ساعت کارتان را به اتمام برسانید از زمان استراحتی که بین آن گذاشتید صرفنظر کنید تا کارتان به موقع انجام شود و زمان بندی‌تان بهم نریزد. یا تایم استراحت‌تان را کوتاه در نظر بگیرید و وقتی زمان استراحت تمام شد سریعاً به انجام ادامه کارتان برگردید نه اینکه تنبلی کنید و مشغول کارهای دیگری شوید یا بخوابید.

 • این نکته را هم در نظر داشته باشید که حتماً ابتدا به کارهای مهم خود بپردازید.
 1. از قبل برنامه ریزی کنید.

یکی از بدترین کارهایی که اغلب ما انسان‌ها انجام می‌دهیم این است که بدون برنامه از خواب بیدار می‌شویم و روزمان را بدون برنامه شروع می‌کنیم. از پیش برنامه ریزی کردن به ما در حل این مشکل که چگونه زمانمان را مدیریت کنیم کمک شایانی می‌کند.

 • قبل از ترک محل کار یا قبل از خواب، زمانی بگذارید و مهم‌ترین کارهایی دکه باید در روز بعدتان انجام دهید را یادداشت کنید.
 • در هنگام صبح ۳ الی ۴ کار مهم و ضروری که در آن روز باید به آنها رسیدگی کنید را یادداشت کنید و بر روی آنها کار کنید.

چگونه زمانمان را مدیریت کنیم؟

 • کارهایی که از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و ضروری می‌باشند را “صبح‌ها” انجام دهید. زیرا در هنگام صبح شما بیشتر انرژی دارید.
 1. چند کار را با هم انجام ندهید.

بسیاری از مردم بر این باورندکه یکی از بهترین راهکارها در مورد اینکه چگونه زمانمان را مدیریت کنیم  این است که چندکار را همزمان با هم انجام دهیم. در صورتی که با این کار تنها بازدهی خود را کاهش می‌دهید. تمرکز خود را بر روی یک کار بگذارید.

 • با چندکارگی زمان بیشتری برای انجام کارها صرف خواهید کرد.

چگونه زمانمان را مدیریت کنیم؟

 1. عواملی را که باعث حواس پرتی می‌شوند را کاهش دهید.

انجام برخی از فعالیت‌ها یا برخی عواملی که باعث می‌شوند تا حواسمان پرت شود، به ما این اجازه را نمی‌دهندکه بفهمیم باید چگونه زمانمان را مدیریت کنیم. ایمیل، تلفن، شبکه‌های اجتماعی رایج‌ترین آنها هستند.

عوامل حواس پرتی

 • تلفن همراه خود را سایلنت کنید.

ممکن است تماسی ضروری برای شما پیش بیاید؛ در این صورت تلاش کنید تا پس از اتمام صحبت‌هایتان اگر امر ضروری دیگری نبود آن را سایلنت کرده و کنار بگذارید. نه اینکه تماس‌های غیر ضروری بگیرید یا مشغول بازی و چک کردن شبکه‌های اجتماعی و از این قبیل موارد شوید.

 • مرورگرهای غیر ضروری خود را ببنید.

فیس بوک، توییتر، یا سایر سایت‌هایی که منجر به حواس پرتی می‌شوند، زمان بندی شما را برهم میزنند و وقت شما را می‌گیرند. پس در هنگام کار مرورگرهای غیرضروری را ببنید و بعد از اتمام کارتان با خیال راحت آنها را دنبال کنید.

 • تمامی مواردی که باعث حواس پرتی شما می‌شوند را حدالامکان از خود دور کنید.
 1. از تقویم دیجیتالی استفاده کنید.

یکی از بهترین روش‌ها برای حل این مسئله که “چگونه زمانمان را مدیریت کنیم؟” استفاده از تکنولوژی است. تقویم دیجیتالی از تکنولوژی‌هایی است که به کمک آن می‌توانید قرارها، کارها و موارد دیگر خود را در آن پیگیری کنید.

 • برنامه تقویم دیجیتالی را در کامپیوتر یا تلفن همراه خود بریزید.
 • وظایفی را که باید انجامشان دهید را در آن یادداشت کنید.
 • در نهایت یادآور آن را جهت یادآوری تنظیم کنید تا در زمان مقرر به صدا در بیاید.
 • تقویم کاغذی هم برای یادداشت، یادآوری و پیگیری کارهایتان از دیگر گزینه‌های مناسب است.

چگونه زمانمان را مدیریت کنیم؟

 1. توانایی “نه” گفتن داشته باشید.

قطعاً بیشتر افراد علاقه‌ای ندارند تا با “نه” گفتن کسی را ناراحت کنند، اما خوب باید این را هم بدانید چه کارهایی الویت دارند و انجامشان ضروری است. اگر مشغله کاری زیادی دارید بنابراین دعوت‌های دیگران به مراسم، مهمانی، شام و غیره را رد کنید یا اینکه از کمک کردن در پروژه یا کاری به کسی تا زمانیکه اوقات فراغت ندارید خودداری کنید.

تمرین “نه” گفتن و تقویت آن از مهارت‌های مهم برای این موضوع است که چگونه زمانمان را مدیریت کنیم.

مهارت نه گفتن

 1. عادات خوب را جایگزین عادات بد کنید.

عاداتی مانند: ورزش کردن، رژیم غذایی مناسب، مراقبه از مواردی هستند که ما را در راستای این موضوع که چگونه زمانمان را مدیریت کنیم، هدایت می‌کنند. این عادات می‌توانند جایگزین عادات بد شوند. بنابراین با برخوردار شدن از سلامتی، تمرکز بهتر و بیشتر می‌توانید زمانتان را مدیریت کنید.

چگونه زمانمان را مدیریت کنیم؟

 1. برخی از کارها را در آخر هفته‌ها انجام دهید

تعطیلات آخر هفته زمان مناسبی برای استراحت، آرامش و تمدد اعصاب است. اما شما می‌توانید در کنار استراحت و خوش‌گذرانی برخی از کارهای کوچک‌تان را انجام دهید. به عنوان مثال: ایمیل‌های خود را چک و پاسخ دهید تا در شروع هفته ایمیل‌های کمتری برای بررسی کردن داشته باشید.

با این روش در طول هفته بهتر می‌دانیم که چگونه زمانمان را مدیریت کنیم.  همچنین انجام همین کارهای کوچک از میزان حجم کار و استرس‌هایمان نیز می‌کاهد.

چگونه زمانمان را مدیریت کنیم؟

 1. ساعت خواب خود را تنظیم کنید.

یک برنامه خواب خوب تضمینی برای شروع بهتر و پر انرژی‌تر روزتان است. مثلا به جای اینکه تا ساعت ۶ صبح بخوابید یکساعت زودتر بیدار شوید. زیرا زمان کافی خواهید داشت تا به فعالیت‌هایی از قبیل مطالعه، ورزش، خوردن صبحانه، دوش گرفتن، برنامه ریزی کردن کارهای روزانه، مرور کردن ایمیل‌ها و غیره بپردازید.

تنظیم ساعت خواب

سحرخیز بودن پاسخی مناسب به این مهم است که چگونه زمانمان را مدیریت کنیم. برای اینکه بتوانید خواب خود را تنظیم کنید، هر شب ساعتی را برای خود تعیین کنید و راس آن ساعت بخوابید و صبح‌ها هم راس ساعتی معین بیدار شوید. با انجام این کار بدن شما با چرخه خوابی که تنظیم کرده‌اید سازگار می‌شود و از آن به بعد راس همان ساعت بیدار شده و می‌خوابید.

علاوه بر این موارد با مطالعه کتاب های مدیریت زمان، می توانید زمان خود را به بهترین شکل مدیریت کنید.

معرفی کتاب

کتاب تفکر پازلی: موفقیت در زندگی اجتماعی

برای دانلود کتاب تفکر پازلی کلیک کنید

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *