مهارت های اساسی برای موفقیت در کسب و کار

موفقیت در کسب و کار

موفقیت در کسب و کار

بسیاری از افراد با یک رویای بزرگ و انگیزه‌های فراوان شروع به راه اندازی یک کسب و کار می کنند به امید موفقیت در کسب و کار و پس از مدتی متوجه می شوند که همه چیز آنطور که باید و شاید بر وفق مرادشان پیش نمی رود.

اگر جستجویی در اینترنت داشته باشید، با هزاران استارتاپ شکست خورده روبرو خواهید شد که دلیل عمده شکست آنها، عدم شناخت کافی از مهارت هایی هست که در این مقاله می خواهیم به آن بپردازیم.

  • تاثیر باور در مسیر موفقیت در کسب و کار

داشتن باور و ایمان کافی، اولین و مهمترین مهارت موفقیت در کسب و کار است. اگر باور نداشته باشید که می توانید پیاده ۱۰۰ کیلومتر را بپیمایید، هرگز حتی یک قدم برای پیمودن مسیر طی نخواهید کرد. شاید بپرسید، برای باورسازی چه باید کرد؟

باور داشتن

وقتی صحبت از باور می شود ما با یک ذهن منطقی روبرو هستیم، پس اولین اقدام منطقی کردن مسائل برای ذهن است. وقتی متوجه این مسئله شویم که افراد زیادی پیش از ما، دقیقا همین کار را با موفقیت به اتمام رسانده اند، مقاومت ذهن در برابر انجام آن کار به شدت پایین می آید؛ این امر ناخودآگاه فرد را برای به انجام رساندن کار فعال تر می کند. درک این مسئله بسیار حائز اهمیت است و نباید فراموش کرد که افراد هرگز برای کاری که از لحاظ ذهنی ناممکن باشد، قدمی بر نخواهند داشت.

  • داشتن شخصیتی کنجکاو

فقط یک فرد کنجکاو به دنبال درک مفاهیم و مسائل جدید می رود، چراکه یادگیری موضوعات جدید از کنجکاوی و شوق افزایش استعدادها سرچشمه می گیرد.

یک کارآفرین موفق می بایست دائم به دنبال کشف ناشناخته ها و موقعیت های جدید باشد. یکی از ویژگی های مهم افراد موفق، همیشه کنجکاو بودن نسبت به مسائل و فکر کردن در رابطه با بهبود آن است.

  • تصمیم و اقدام

قدرت تصمیم گیری یکی از مهارت های اساسی در موفقیت است؛ اکثر افراد موفق ممکن است که در برهه هایی از زندگی و کسب و کار خود تعلل در کار داشته باشند اما به هیچ وجه اهمال کار نیستند. تعلل در کار غالبا مشکل‌ساز است؛ البته تا حدی ممکن است مفید هم باشد، چرا که به کارآفرین فرصت کوتاهی برای فکر کردن و تصمیم گیری بهتر می دهد.

همه ما در یک بازه زمانی شبانه روزی ممکن است بیش از هزار تصمیم بگیریم که تقریبا بیش از ۹۵ درصد این تصمیم گیری ها توسط ذهن ناخودآگاه انجام می شود. اینکه از چه مسیری به سرکار برویم، چه غذایی بخوریم، چه لباسی بپوشیم، کدام کار را در اولویت انجام قرار دهیم و از این دست تصمیمات. اما مشخصا منظور از تصمیم گیری، تصمیم گیری خود آگاه و هدفمند است. تصمیم گیری به موقع و ثمربخش در موفقیت کلیدی اساسی است و هر کارآفرین هوشمند بایستی این مهارت را در خود ایجاد کرده و توسعه دهد.

  • کنترل ذهن

شاید اگر دوباره بخواهم این مقاله را مرتب سازی کنم، این مورد را در بالاترین سطح این لیست جای دهم. شاید باور نکنید اما ۹۰ درصد شکست کسب و کارها نه به خاطر کمبود منابع مالی و ایده بد بلکه به خاطر عدم مدیریت شخصی و کنترل ذهن منجر به شکست می شوند.

کنترل ذهن اصل اساسی برای موفقیت در کسب و کار

چرا که اگر بگوییم که منابع مالی بسیار مهم هست و دلیل شکست کسب و کارها می شود، می توانیم صد ها کسب و کار بسیار بزرگ و جهانی نام ببریم که از صفر و بدون هیچ وام و کمک مالی توانسته اند که به بزرگترین دست آوردها برسند. در رابط با ایده خوب یا بد هم می توانم نمونه مزخرف ترین ایده Airbnb را مثال زد که امروزه به یکی از شرکت های میلیارد دلاری در آمریکا تبدیل شده است.

کنترل ذهن

پس با توجه به موارد ذکر شده باید این مسئله را درک کنیم که کنترل ذهن در شرایط بحرانی کسب و کار، بسیار حیاتی است. در واقع یکی از مهم ترین و اساسی ترین آیتم ها برای موفقیت و یا عدم موفقیت در کسب و کار کنترل ذهن است.

یکی از نمونه های بارز و الگوی کارآفرینان ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت خودروسازی تسلا، اسپیس ایکس، سولار سیتی و … می باشد. ایلان ماسک در شرکت اسپیس ایکس خود قرار بود گونه ای از موشک های فضایی را درست کند که این موشک ها بتوانند به فضا رفته و بعد از انجام ماموریت خود دوباره به سلامت در ایستگاه فضایی خود فرود آیند. و این کاری بود که تا به امروز بزرگترین شرکت های فضایی مانند ناسا قادر به انجام اینکار نبوده اند.

نکته مهم در کنترل ذهن

ایلان ماسک تقریبا تمام سرمایه خود را برای ساخت این موشک ها گذاشت. اما نکته مهم در این موضوع کنترل ذهن ایلان ماسک در انفجار اولین موشک و دوباره ادامه دادن کار و از نو پرداختن به ساخت موشک دومی بود. جالب است که بدانید موشک دوم و سوم نیز منفجر شدن و ایلان ماسک برای ساخت موشک چهارمی علاوه بر اینکه مجبور به فروش خانه و خودروی خود شد بلکه از نزدیکان خود مانند مدیر عامل شرکت گوگل مجبور شد که مبالغی را هم قرض کند.

  • مدیریت مالی

یکی دیگر از مهارت های اساسی برای موفقیت در کسب و کار آموزش دیدن و ارتقا هوش مالی برای مدیریت مالی افراد می باشد. افراد کم تجربه تر معمولا برای استارت کار خود، هزینه های زیادی را صرف دیزاین و دکوراسیون و … می کنند که هیچ ارتباطی با خود کسب و کارشان ندارد و سریع منابع مالی خود را از بین می برند.

در بخش مدیریت مالی، کارآفرین باید هزینه های خود را تا حد امکان پایین بیاورد. در واقع کارآفرین نمونه کسی هست که با پایین ترین هزینه بتواند به فروش و خدمت رسانی بالا دست پیدا کند.

  • توانایی برقراری ارتباط و روابط عمومی بالا

متاسفانه بسیاری از کارآفرینان این موضوع را با اعتماد بنفس و یخ شکنی اشتباه می گیرند. اینکه ما این توانایی را داشته باشیم که با هر کسی سر صحبت را باز کنیم خود گوشه کوچکی از توانایی ارتباط با دیگران است. اما شخصی در این کار خبره و قوی می باشد که با انواع شخصیت ها و کارمندان بتواند همذات پنداری کند. این موضوع بعد از برقراری ارتباط و صدالبته مهمتر از آن می باشد. شاید هر کسی بتواند که با کارمند خود به راحتی صحبت کند اما این مدیر هرگز رابطه خوبی را شکل نداده است. درواقع یک کارآفرین می بایست درک درستی از رفتارهای افرادی که با آنها ارتباط کلامی دارد، داشته باشد که بتواند بر اساس ویژگی ها و روحیات اخلاقی آن فرد، با او همذات پنداری کند.

راه موثر در کتاب خواندن

برای افزایش این توانایی، یکی از راه های بسیار موثر خواندن کتاب و خصوصا رمانهای مطرح می باشد. در واقع با رمان خواندن ما با زندگی و عواطف و خلقیات بسیار زیادی آشنا می شویم که در زندگی واقعی در زمان برخورد با این نوع شخصیت ها می توانیم خیلی بهتر ارتباط برقرار کنیم.

مهارت های دیگری از جمله، برندسازی شخصی و یا برند سازی شرکت و همچنین انعطاف پذیری، شبکه سازی و … نیز برای موفقیت در کسب و کار وجود دارند که همه این موارد بعد از موارد ذکر شده و در اولویت پایین تری قرار دارند.

معرفی کتاب

کتاب اندیشه ات را به تن کن: این کتاب درباره طریقه و چگونگی لباس پوشیدن خانم‌ها با توجه به استایل شخصی‌شان است

برای دانلود کتاب اندیشه ات را به تن کن کلیک کنید

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *