مهارت های ارتباط موثر

مهارت های ارتباط موثر

مهارت های ارتباط موثر

مهارتهای ارتباط موثر و نکاتی که باید برای بهتر شدن بدانید

مهارت های ارتباط موثر به شما امکان می دهد دیگران را بهتر درک کنید. این موارد می تواند شامل اشتراک نظر با دیگران باشد؛ یا شامل موارد دیگری مانند مهارت گوش دادن فعال به مکالمات، ارائه و دریافت بازخورد و سخنرانی در جمع نیز باشد، اما محدود به همین ها نیست. در واقع داده ها نشان می دهند که مهارت های ارتباطی به طور مداوم، به عنوان یکی از رایج ترین مهارت ها در آگهی های استخدام جدید از سوی کارفرمایان در سال ۲۰۲۰، رتبه بندی شده  است.

مهارت های ارتباط موثر

بهبود و ارتقای مهارت های ارتباط موثر می تواند به شما کمک کند هم در حرفه خود پیشرفت کنید و هم در هنگام جستجوی مشاغل جدید، نسبت به رقبای خود، چند قدمی جلوتر باشید.

در این مقاله، تصمیم داریم با آگاهی از اهمیت مهارت های ارتباطی، چگونگی بهبود آنها و روش های برجسته کردن آنها را بررسی کنیم. امیدواریم که این راهکارها برای جنبه های شغلی و زندگی شما مؤثر باشند.

 

مهارت های ارتباطی چیست؟

مهارت های ارتباط موثر، توانایی هایی است که یک فرد هنگام ارسال و دریافت انواع مختلف اطلاعات استفاده می کند. در حالی که این مهارت ها ممکن است بخشی منظم از زندگی کاری روزمره شخص باشد، برقراری ارتباط به طور واضح، مؤثر و کارآمد، یک مهارت فوق العاده خاص و مفید است.

کتاب از شنبه حتما به کارتون میاد

مهارت های ارتباطی شامل خوب گوش دادن، خوب صحبت کردن، مشاهده و همدلی است. همچنین درک تفاوت نحوه برقراری ارتباط از طریق تعاملات رو در رو، مکالمات تلفنی و ارتباطات دیجیتال مانند ایمیل و رسانه های اجتماعی، نیز در این مسیر بسیار کاربردی و مفید است.

**انواع مهارت های ارتباط موثر:

چهار نوع ارتباط اصلی وجود دارد که هر فرد به تناسب شرایط خود، روزانه استفاده می کند؛ از جمله:

  1. ارتباط کلامی: برقراری ارتباط از طریق یک زبان گفتاری.
  2. ارتباط غیرکلامی: برقراری ارتباط از طریق زبان بدن، حالات صورت و صوت.
  3. ارتباط نوشتاری: برقراری ارتباط از طریق زبان نوشتاری، نمادها و اعداد.
  4. ارتباط تصویری: برقراری ارتباط از طریق عکس، هنر، نقاشی، طرح، نمودار و … .

انواع مختلفی از مهارت های ارتباط موثر وجود دارد که می توانید آنها را یاد بگیرید و تمرین کنید تا به شما کمک کنند یک ارتباط موثر داشته باشید. بسیاری از این مهارت ها در زمینه های مختلف با هم عمل می کنند، بنابراین مهم است که در صورت امکان، آنها را با هم تمرین کنید.

در اینجا به تعدادی از مهم ترین مهارت های ارتباط موثر اشاره داریم که می توانید برای موفقیت در حرفه خود استفاده کنید و آنها را بهبود ببخشید.

مهم ترین مهارت های ارتباط موثر برای ارتقای سطح شغلی و زندگی

۱-مهارت گوش دادن فعال

گوش دادن فعال، یکی از مهم ترین مهارت های ارتباط موثر، به معنای توجه کامل به شخصی است که با شما ارتباط برقرار می کند. افرادی که شنونده فعال هستند به دلیل احترامی که برای اطرافیان خود قائل هستند، مورد توجه همکاران خود قرار می گیرند. گر چه ساده به نظر می رسد، اما این مهارتی است که تقریباً جهت توسعه و پیشرفت می تواند اندکی چالش برانگیز باشد. با تمرکز بر میزان صدا، اجتناب از حواس پرتی مانند تلفن های همراه، لپ تاپ ها و تهیه سوالات مناسب، نظر یا ایده برای پاسخ متفکرانه، می توانید شنونده فعال باشید.

مهارت های ارتباط موثر

۲- تطبیق سبک ارتباطی خود با مخاطبان

سبک های مختلف ارتباطی در شرایط مختلف، مناسب هستند. برای استفاده بهینه از مهارت های ارتباط موثر، مهم است که مخاطبان خود و موثرترین روش را برای برقراری ارتباط با آنها در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، اگر با یک کارفرما در ارتباط هستید، بهتر است یک ایمیل رسمی ارسال کنید یا از طریق تلفن با او تماس بگیرید. بسته به شرایط، حتی ممکن است لازم باشد نامه ای رسمی و تایپ شده را ارسال کنید.

۳- ویژگی های صمیمانه و ارتباط دوستی

ویژگی های دوستانه مانند صداقت و مهربانی می تواند به اعتماد و درک بهتر کمک کند. همین خصوصیات در روابط محیط کار مهم هستند. وقتی با دیگران کار می کنید، با نگرش مثبت، ذهنتان را آزاد نگه دارید و سوالاتی را بپرسید تا به شما کمک کنند مهارت های ارتباط موثر را تقویت کنید. لبخند زدن هنگام صحبت کردن یا تحسین کارهایی که خوب انجام شده اند می تواند در تقویت روابط با همکاران و مدیران به شما کمک کند.

مهارت های ارتباط موثر

۴- اعتماد به نفس

یکی از مهم ترین مهارت های ارتباط موثر است. در محیط کار، افراد، بیشتر به عقایدی که با اطمینان ارائه می شوند پاسخ می دهند. روش های زیادی برای اعتماد به نفس وجود دارد، از جمله برقراری ارتباط چشمی هنگام مخاطب قرار دادن یک شخص، صاف نشستن و شانه های باز و.. . ارتباط با اعتماد به نفس نه تنها در محل کار بلکه در فرایند مصاحبه شغلی نیز مفید است.

۵- ارسال و دریافت بازخورد

مهارت های ارتباط موثر و قوی به افراد کمک می کند بتوانند بازخورد انتقادی را بپذیرند. ارائه و پذیرش بازخورد، یک مهارت ضروری در محل کار است، زیرا می تواند به شما و به اطرافیان شما کمک کند تا پیشرفت های خوبی را در کار ایجاد کنید.

۶- همدلی

همدلی به این معنی است که شما نه تنها می توانید احساسات دیگران را درک کنید بلکه در آنها سهیم نیز هستید. این مهارت های ارتباط موثر هم در کارهای تیمی و هم در کار انفرادی مهم است. در هر دو مورد، شما باید احساسات دیگران را درک کرده و پاسخ مناسب را بدهید.

۷- احترام و ارزش برای افراد

یکی از جنبه های اصلی احترام، دانستن این است که چه موقع باید ارتباط را شروع کرد و به آن پاسخ داد. احترام گذاشتن به افراد و ارزش گذاری به آنها یکی از مهم ترین اصول مهارت های ارتباط موثر است.

مهارت های ارتباط موثر

در یک کار تیمی یا گروهی، اجازه دادن به دیگران برای صحبت بدون وقفه به عنوان یک مهارت ارتباطی ضروری، همسو با ارزش و احترام به حساب می آید. همچنین برقراری ارتباط محترمانه به معنای استفاده عاقلانه از وقت خود در کنار شخص دیگری است.

۸- درک نشانه های غیر کلامی

برای ارتقای مهارت های ارتباط موثر باید به نشانه های غیر کلامی هم توجه داشت. بسیاری از ارتباطات از طریق نشانه های غیر کلامی مانند زبان بدن، حالات صورت و تماس چشمی اتفاق می افتد. هنگامی که به کسی گوش می دهید باید به گفته های او و همچنین زبان غیر کلامی او توجه کنید. با همان معیار، هنگام برقراری ارتباط باید از زبان بدن خود آگاه باشید تا اطمینان حاصل شود که نشانه های مناسبی را برای دیگران ارسال می کنید. دانستن زبان بدن و نحوه استفاده از آن بسیار مهم است و صحبت کردن درباره آن به بحث مجزایی نیاز دارد.

۹- پاسخگویی صحیح و شایسته

خواه در حال پاسخگویی به یک تماس تلفنی باشید یا ارسال پاسخ به نامه الکترونیکی، مهارت های ارتباط موثر باز هم اهمیت دارد. در این مورد هم لازم است که سریع عمل کنید. یک روش این است که بررسی کنید که پاسخ شما چه مدت طول خواهد کشید. آیا این یک درخواست است یا یک سوال؟ و آیا می توانید در زمان فقط پنج دقیقه به آن پاسخ دهید؟ اگر چنین است، ایده خوبی است که به محض مشاهده به آن رسیدگی کنید.

مهارت های ارتباط موثر

کلام آخر

در کلام آخر باید گفت که بحث مهارت های ارتباط موثر، بسیار گسترده و متنوع است. ارتقای مهارت های ارتباطی قوی و مؤثر به تناسب هر فرد می تواند کمتر یا بیشتر باشد. افراد در تمام ویژگی ها با هم فرق دارند. توانایی ها و جنبه های عملی و رفتاری هر فرد معین می کند که مهارت های ارتباط موثر باید چگونه دنبال شوند.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =