مهارت های ارتباطی

مهارت های ارتباطی

فهرست محتوا

 ایجاد حرفه موفق با تقویت مهارت های ارتباطی

مهارت های ارتباطی مجموعه فعالیت­ هایی است که در نهایت باعث عملکرد عمومی با کیفیت می­شود. ارتباطات امروز هم در دنیای تجارت و هم در زندگی خصوصی بسیار مهم است.

ارتباط موفقیت آمیز به ما کمک می­کند تا افراد و موقعیت­ها را بهتر درک کنیم. این به ما کمک می­کند تا بر تنوع غلبه کنیم، اعتماد ایجاد کنیم و احترام بگذاریم و شرایطی را برای اشتراک ایده­های خلاقانه و حل مشکلات فراهم آوریم. توسعه مهارت های ارتباطی قوی یکی از اولویت های اصلی رهبران می­باشد.

مهارت های ارتباطی

ایجاد مهارت­ های ارتباطی قوی در هنگام ایجاد یک حرفه موفق ضروری است. اما مهارت های ارتباطی شما نیز در زندگی خصوصی شما نقش اساسی دارند. در مورد بیش­ترین تقاضای مهارت­ های ارتباطی و چگونگی بهبود آن­ها در این مقاله آموزش خواهیم داد. با مهارت های ارتباطی قوی، به راحتی می­توانید ارتباطات را در محیط کار بهبود بخشید و یاد بگیرید چگونه در عصر دیجیتال امروز با کارمند مدرن ارتباط برقرار کنید.

مهارت های ارتباطی در تجارت

در دنیای تجارت، بسیاری از کارفرمایان معتقدند که ارتباطات داخلی مناسب می­تواند بهره وری کارمندان را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. اگرچه ارتباط به خودی خود ساده به نظر می­رسد، اما غالبا وقتی سعی در برقراری ارتباط با دیگران داریم، همیشه فرصتی برای عدم درک کافی وجود دارد که ممکن است باعث تعارض و ناامیدی در زندگی شخصی یا شغلی در روابط با افراد دیگر شود.

چرا شما نیاز به ایجاد مهارت های ارتباطی قوی دارید

در این زمان مدرن که در آن زندگی می­کنیم، هر روز تعداد زیادی پیام دریافت، ارسال و پردازش می­کنیم. اما ارتباط موفق بسیار فراتر از اشتراک اطلاعات است، بلکه درک احساسی است که در پس این اطلاعات وجود دارد. ارتباط موفق می­تواند روابط را در زندگی شخصی یا زندگی شغلی تعمیق بخشد. در زندگی شخصی، آن­ها می­توانند به ما کمک کنند افراد و موقعیت­هایی را که روزانه اتفاق می­افتند بهتر درک کنیم.

مهارت های ارتباطی

توسعه مهارت های ارتباطی می­تواند به ما کمک کند تا از درگیری، سازش و جلوگیری از تصمیم گیری سریع اقدام کنیم. توانایی برقراری ارتباط موثر شاید مهم­ترین مهارت در زندگی باشد.

این همان چیزی است که ما را قادر می سازد، اطلاعات را به افراد دیگر منتقل کنیم و آنچه را که به ما گفته می­شود درک کنیم. فقط باید مشاهده کنید که نوزادی با دقت به مادرش گوش می­دهد و سعی می­کند صداهایی را که از او بیرون می­آید تکرار کند، تا درک کند که اصرار برای برقراری ارتباط چقدر اساسی است.

حالت های اتقال اطلاعات

ارتباطات، در ساده ­ترین حالت، عمل انتقال اطلاعات از یک مکان به مکان دیگر است. ممکن است بصورت صوتی (با استفاده از صدا)، نوشتاری (با استفاده از رسانه چاپی یا دیجیتال مانند کتاب، مجله، وب سایت یا ایمیل)، بصری (با استفاده از آرم، نقشه، نمودار) یا غیرکلامی (با استفاده از زبان بدن، حرکات و موارد دیگر لحن و میزان صدا) باشد. در عمل، اغلب ترکیبی از چندین مورد از این موارد است.

اگر در واقع کسی می­تواند ادعا کند که به اندازه کافی مهارت دارد، باید بدانید که تقویت مهارت های ارتباطی ممکن است یک عمر طول بکشد. با این وجود، موارد بسیاری وجود دارد که شما می­توانید به راحتی انجام دهید تا مهارت های ارتباطی خود را بهبود بخشید و اطمینان حاصل کنید که قادر به انتقال و دریافت اطلاعات به طور موثر هستید.

اهمیت مهارت های ارتباطی خوب

توسعه مهارت های ارتباطی شما می­تواند به همه جنبه­های زندگی شما، از زندگی حرفه­ای گرفته تا اجتماعات و همه چیز در این میان کمک کند.

توانایی برقراری ارتباط دقیق، واضح و مطابق با هدف، یک مهارت حیاتی در زندگی است و چیزی است که نباید از آن غافل شد. کار بر روی مهارت های ارتباطی خود هرگز دیر نیست و با این کار به خوبی می­توانید کیفیت زندگی خود را ارتقا دهید. مهارت های ارتباطی تقریبا در همه جنبه­های زندگی مورد نیاز است، از نظر حرفه­ای، اگر متقاضی شغل هستید یا به دنبال ارتقا سطح شغلی با کارفرمای فعلی خود هستید، مطمئنا باید مهارت های ارتباطی خوبی از خود نشان دهید.

مهارت های ارتباطیی برای مکالمه مناسب با طیف گسترده­ای از افراد در حالی که ارتباط چشمی خوبی برقرار می­کنید، واژگان متنوعی را به نمایش می­گذارید و زبان خود را متناسب با مخاطب خود تنظیم می­کنید، به طور موثر گوش می­دهید، ایده­های خود را به طور مناسب ارائه می­دهید، واضح و دقیق می­نویسید و در گروه خوب کار می­کنید. بسیاری از این مهارت های ارتباطیاساسی است که بیش­تر کارفرمایان به دنبال آن هستند.

نظرسنجی مهارت های ارتباطی

طبق نظرسنجی سال ۲۰۱۸ انجمن ملی دانشکده ها و کارفرمایان مهارت های­ ارتباطی کلامی در میان مهارت­ها و ویژگی­ های “باید” یک نامزد شغلی رتبه اول را دارد. با پیشرفت شغلی، اهمیت مهارت های ارتباطی افزایش می­یابد. توانایی صحبت کردن، گوش دادن، سوال کردن و نوشتن با وضوح و دقت برای اکثر مدیران و رهبران ضروری است.

در زندگی شخصی شما، مهارت­های ارتباطی خوب می­تواند با کمک به شما در درک دیگران و درک شدن، روابط شخصی شما را بهبود بخشد. این تقریبا کلیشه­ای است که روابط شخصی به برقراری ارتباط نیاز دارند. عدم گفتگو به دلیل از بین رفتن تعداد زیادی مشارکت و روابط مقصر شناخته شده است، اما توانایی گوش دادن نیز از عناصر مهم است.

ارتباط در روابط خانوادگی گسترده­تر نیز مهم است، خواه بخواهید درباره تعطیلات در مورد تنظیمات بحث کنید، یا اینکه از سلامتی و خوشبختی کودکان نوجوان خود اطمینان حاصل کنید.

مهارت های ارتباطی

مهارت­های ارتباطی همچنین می­تواند اطمینان حاصل کند که شما قادر به مدیریت تعاملات با مشاغل و سازمان­ها هستید، در طول زندگی خود، احتمالا مجبور خواهید بود با طیف گسترده­ای از سازمانها و موسسات، از جمله مغازه­ها، مشاغل، ادارات دولتی و مدارس تعامل داشته باشید.

از مزایای کسب مهارت ارتباطی

مهارت های ارتباطی خوب می­تواند این تعاملات را کاهش دهد و اطمینان حاصل کند که شما می­توانید نظر خود را با آرامش و شفافیت بیان کنید و پاسخ­ها را نیز در نظر بگیرید. توانایی شکایت موثر یک مهارت مهم است ، به عنوان مثا ، خودتان هم انتقاد را انجام می­دهید. ارتباط یک روند دو طرفه است. ارتباطات ب دیگران، یا ارسال اطلاعات به سادگی نیست.

این یک روند دو طرفه است. به عبارت دیگر، هم شامل ارسال و هم دریافت اطلاعات است. بنابراین هم به صحبت کردن و هم به گوش دادن نیاز دارد و شاید مهم­تر از آن، به درک مشترک اطلاعات منتقل شده و دریافت شده نیاز دارد.

اگر شما “فرستنده” اطلاعات هستید، این به معنای برقراری ارتباط واضح برای شروع (چه به صورت کتبی و چه رو در رو) است، سپس پرسیدن سوالاتی برای بررسی درک شنوندگان.

همچنین باید پاسخ­های آن­ها را بشنوید و در صورت لزوم، توضیحات بیش­تری را ارائه دهید. اگر شما گیرنده هستید، به این معنی است که با دقت به اطلاعات گوش می­دهید، سپس بررسی می­کنید که با انعکاس متوجه شده­اید.

انواع مهارت برتر ارتباطی

آیا می­خواهید از رقبا جدا شوید؟ این­ها برخی از مهارت­های برتر ارتباطی است که استخدام کنندگان و مدیران استخدام می­خواهند در رزومه و نامه شما ببینند. این مهارت­ها را برجسته کرده و در مصاحبه­های شغلی، آن­ها را به نمایش بگذارید و احساس خوبی خواهید داشت.

پس از استخدام، به توسعه این مهارت­ها ادامه دهید و رئیس، هم تیمی­ها و مشتریان خود را تحت تأثیر قرار دهید. از جمله این مهارت­ها عبارت­اند از:

مهارت های ارتباطی

۱- گوش دادن

شنونده خوب بودن یکی از بهترین راه­ها برای برقراری ارتباط خوب است. هیچ کس دوست ندارد با کسی ارتباط برقرار کند که ذهنش درگیر کارهای دیگری است و وقت خود را برای گوش دادن به شخص مقابل اختصاص نمی­دهد. اگر شنونده خوبی نیستید، درک آنچه از شما خواسته می­شود دشوار است.

برای تمرین گوش دادن فعال وقت بگذارید. گوش دادن فعال شامل توجه دقیق به صحبت­های شخص دیگر، پرسیدن سوالات روشن و بیان مجدد گفته­های شخص برای اطمینان از درک بهتر است. از طریق گوش دادن فعال، می­توانید صحبت­های شخص مقابل را بهتر بفهمید و می­توانید پاسخ مناسب دهید.

۲- ارتباط غیر کلامی

یکی دیگر از مهارت های ارتباطی ارتباط غیر کلامی می­باشد که با تمرین نیاز به تقویت دارد. زبان بدن، تماس چشمی، حرکات دست و صدای شما همگی پیامی را که می­خواهید منتقل کنید نشان می­دهد.

موضع آرام و باز (دست­ها باز، پاها آرام) و لحن صمیمی باعث می­شود تا شما نزدیک و صمیمی به نظر برسید و دیگران را ترغیب می­کند تا صریح با شما صحبت کنند. تماس چشمی نیز مهم است. شما می­خواهید به چشمان شخص نگاه کنید تا نشان دهید که روی او و گفتگو متمرکز هستید. (با این حال، مطمئن شوید که به فرد خیره نمی شوید، که باعث ناراحتی او می­شود).

مهارت های ارتباطی

همچنین در حین صحبت به سیگنال­های غیرکلامی دیگران توجه کنید. غالبا، نشانه­های غیرکلامی احساس واقعی شخص را بیان می­کند. به عنوان مثال، اگر فرد به چشمان شما نگاه نمی­کند، ممکن است ناراحت کننده باشد یا حقیقت را پنهان کند.

۳- وضوح و جمع بندی

ارتباط کلامی خوب به معنای گفتن کافی است، زیاد یا کم صحبت نکنید. سعی کنید پیام خود را در کم­ترین حد ممکن بیان کنید. آنچه را که می­خواهید واضح و مستقیم بگویید، خواه با شخصی صحبت کنید، هم از طریق تلفن یا از طریق ایمیل. اگر سر و صدا کنید، شنونده یا شما ممکن است به خوبی درکی از گفته­ها نداشته باشید.

قبل از گفتن به آنچه می­خواهید بگویید فکر کنید. این به شما کمک می­کند تا از صحبت زیاد یا گیج کردن مخاطب خود جلوگیری کنید. بنابراین تقویت مهارت های ارتباطی از ضروریات است.

۴- دوستی

از طریق لحن دوستانه، سوالات شخصی یا صرفا لبخند، همکاران خود را به برقراری ارتباط آزاد و صادقانه با خود ترغیب می­کنید. رعایت ادب در تمام ارتباطات محل کار بسیار مهم است.

این امر هم در ارتباط حضوری و هم در ارتباط کتبی وجود دارد. در صورت امکان، ایمیل­های خود را برای همکاران و یا کارمندان شخصی سازی کنید، یک “سریع امیدوارم که آخر هفته خوبی داشته باشید” در ابتدای ایمیل می­تواند یک پیام را شخصی سازی کند و به گیرنده احساس قدردانی کند.

مهارت های ارتباطی

۵- اعتماد به نفس

اطمینان از تعاملات خود با دیگران مهم است. اعتماد به نفس به همکاران شما نشان می دهد که به گفته های خود ایمان دارید و آن را دنبال خواهید کرد. تراوش اعتماد به نفس می تواند به سادگی برقراری تماس چشمی یا استفاده از لحنی محکم اما دوستانه باشد.

از بیان گفته ها مانند سوال بپرهیزید. البته مواظب باشید متکبر یا پرخاشگر به نظر نرسید. مطمئن باشید که همیشه در حال شنیدن طرف مقابل هستید و با او همدردی می کنید.

۶-همدلی

استفاده از عباراتی به سادگی “من می­فهمم از کجا می­آیی” نشان می­دهد که به حرف شخص مقابل گوش داده­اید و به عقاید او احترام می­گذارید. گوش دادن فعال می­تواند به شما کمک کند تا با آنچه فرد در مکالمه شما فکر می­کند و احساس می­کند هماهنگ شوید، که به نوبه خود نمایش همدلی را آسان می­کند. حتی وقتی با یک کارفرما، همکار یا کارمند مخالف هستید، درک و احترام به دیدگاه آن­ها برای شما مهم است.

۷- هوش هیجانی

هوش هیجانی توانایی درک و مدیریت احساسات شما به منظور برقراری ارتباط موثر، جلوگیری از استرس، غلبه بر چالش­ها و همدلی با دیگران است. این مهارتی است که به مرور زمان فرا می­گیرد. هوش هیجانی چهار رشته اصلی دارد:

خودآگاهی، خود مدیریتی، آگاهی اجتماعی و مدیریت روابط. هر یک از این رشته­ها در نوع خود مهم است و به شما امکان می­دهد با اطمینان با افراد مختلف ارتباط برقرار کنید.

مهارت های ارتباطی

۸- ذهنیت باز

یک ارتباط دهنده خوب باید با ذهنی انعطاف پذیر و باز وارد هر مکالمه­ای شود. در گوش دادن و درک دیدگاه شخص مقابل، به جای انتقال ساده پیام خود، ذهنیت باز داشته باشید. با تمایل به گفتگو، حتی با افرادی که با آن­ها مخالف هستید، می­توانید گفتگوی صادقانه و سازنده­تری داشته باشید. یکی دیگر از مهارت های ارتباطی داشتن ذهنیت باز است.

۹-احترام بگذارید

در صورت احترام به آن­ها و عقایدشان، مردم در برقراری ارتباط با شما بازتر خواهند بود. اقدامات ساده­ای مانند استفاده از نام شخص، برقراری ارتباط چشمی و گوش دادن فعال هنگام صحبت فرد باعث می­شود که فرد احساس قدردانی کند. در صورت گفتگو با تلفن ، از حواس پرتی پرهیز کنید و تمرکز خود را روی مکالمه حفظ کنید.

۱۰انسجام و شفافیت

ارتباط خوب خیلی فراتر از گفتن حرف درست است. این در مورد برقراری ارتباط پیام­ها به طور واضح و مختصر است. قبل از شروع مکالمه، نامه الکترونیکی تایپ کنید یا بحث را شروع کنید، به خاطر داشته باشید که هدف از برقراری ارتباط چیست و در نتیجه می­خواهید چه اطلاعاتی را بدست آورید. عدم وضوح و انسجام می­تواند منجر به تصمیمات نادرست و سردرگمی شود.

قدرت مهارت های ارتباطی قوی در محیط کار

با مهارت­های ارتباطی قوی، می­توانید به وضوح بر تجارت خود تأثیر بگذارید. ارتباط دهندگان عالی کسانی هستند که راه حل­ هایی را به ارمغان می ­آورند، تغییر را ایجاد می­کنند، انگیزه و الهام بخشیدن به همکاران خود هستند. با بهبود مهارت های ارتباطی می­توانیم تعامل کارکنان، کار گروهی، تصمیم گیری و ارتباطات بین دپارتمان در محل کار را بهبود بخشیم. به همین دلیل، مهارت­های ارتباطی بیش­ترین مهارت نرم مورد درخواست کارفرمایان در کارمندانشان است.

مزیت مهارت ارتباطی برای مدیران

مهارت­های ارتباطی خوب، مدیران را قادر می­سازد بدون ایجاد سرخوردگی و بهم زدن اعتماد، پیام­های منفی یا سنگین دریافت و ارسال کنند. این مهم است تا کارمندان را با انگیزه و مشغول نگه دارد. کارمندان امروز انتظار دارند که در مورد هر جنبه از کسب و کار مطلع شوند و هیچ اطلاعات مهمی را از دست ندهند.

انتظار کارمندان از مدیران

کارمندان از رهبران انتظار دارند، که بطور منظم با نقش و اهدافشان ارتباط برقرار کنند. آن­ها انتظار بازخورد مداوم درباره کار خود را دارند و انتظار دارند که بتوانند در عرض چند ثانیه اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنند. کارفرمایانی که موفق می­شوند ارزش­های شرکت و اهداف تجاری خود را با موفقیت به کارمندان خود منتقل کنند، نرخ معاملات موفق بسیار زیادی دارند.

علاوه بر این، نحوه ارتباط مدیران با کارمندان در هنگام تغییر تأثیر مستقیم بر خط اصلی شرکت دارد. در واقع، بیش­تر استراتژی­های تحول دیجیتال به دلیل کمبود ارتباط در محل کار شکست می­خورند. بنابراین، کارفرمایان باید استراتژی مشخصی در مورد نحوه اطلاع رسانی و اشتغال به کارمندان خود داشته باشند.

پروروش مهارت

اگرچه می­توانیم مهارت های ارتباطی خاصی را ایجاد کنیم، ارتباطات در صورت خود به خودی موثرتر از آن است که از فرمول­های خاصی پیروی کند. برای پرورش این مهارت­ها و تبدیل شدن به یک سخنران موفق، زمان و تلاش لازم است. هرچه تلاش و تمرین بیش­تر شود، مهارت­های ارتباطی خود به خودی و غریزی­ تر می­شوند.

مهارت­های ارتباطی قوی در محل کار

برای کمک به شما در آغاز کار با فکر، ما در زیر ۴ روش مفید برای بهبود سریع و کارآمد مهارت­های ارتباطی شما را به اشتراک می­گذاریم:

۱- با همدلی گوش کنید

همدلی توانایی درک احساسات، افکار و باورهای شخص دیگر است. دقیقا به همین دلیل است که سازمان­ها توسعه همدلی را در محل کار آغاز کرده­اند. پذیرش عاطفی، نزدیک به همدلی، به این معنی است که، پس از همدردی و درک احساس دیگران، می­توانیم دلایلی را احساس کنیم که چرا کسی احساس می­کند یا فکر می­کند.

همانطور که احساس می­کند، صرف نظر از اینکه با آن موافق هستیم یا نه به جای تلاش برای “اصلاح مسائل و حل مسئله” سعی کنید با پذیرش آنچه می­شنوید، چیزها را از دیدگاه دیگران ببینید.

مهارت های ارتباطی

۲- بلند صحبت کنید

ارتباط با شما آغاز می­شود. مسئولیت را بپذیرید و ارتباط را شروع کنید، منتظر نمانید و از شخص دیگری انتظار این کار را نداشته و در پشت اشکال مختلف ارتباطات آنلاین پنهان نشوید.

ارتباطات خوب، به ویژه در مورد موضوعات مهم، بیش از آنچه می­توانیم در یک پیام نوشتاری بیان کنیم، نیاز دارد. ما معمولا این نوع ارتباط را اشتباه می­فهمیم زیرا چهره فرد، ارتباط غیر کلامی آن و اینکه در چه شرایطی ارتباط آغاز م­ شود را نمی­بینیم.

۳- آنچه را که می­خواهید بگویید آماده کنید

قبل از صحبت فکر کنید. یکی از مهم­ترین مهارت های ارتباطی در محیط کار همین موضوع است. اکثر ما وقتی وقت داریم که قبل از به اشتراک گذاشتن افکار خود وقت داشته باشیم، بهترین کار را می­کنیم. اگر گفتگو یا ملاقات ارزش زمان ارزشمند شما را دارد، برای تهیه پیش نویس سخنرانی چند دقیقه وقت بگذارید. برای یک مکالمه بسیار مهم، مکالمه ساختگی را با یک شخص معتمد امتحان کنید تا بتوانید از هرگونه اشتباه احتمالی خلاص شوید.

۴– آماده پاسخ­های متفاوت باشید

همانطور که استراتژی گفتاری را تدوین می­کنید، خود را در موقعیت شخصی قرار دهید که به صحبت­های شما گوش فرا دهد. این یک رویکرد متعادل را تضمین می­کند و شما آماده یادگیری و دفاع از اختلافات احتمالی خواهید بود و دفاع از دیدگاه خود برای شما آسان­تر خواهد بود. هیچ کس با اطمینان نمی­تواند واکنش دیگران را پیش بینی کند.

با انتظار برای پاسخ­های منفی و پرسش­ها، شانس مکالمه موفق را بهبود ببخشید. بنابراین برای شنوندگان سخت­تر است که شما را آماده نکنند. به کارمندان خود کمک کنید، مهارت های ارتباطی خود را بهبود بخشند رهبران و کارمندان برای حمایت از رشد تجارت باید مهارت­های ارتباطی قوی داشته باشند.

مهارت های ارتباطی

مهارت های ارتباطی راهی برای موفقیت در کسب و کار

ارتباطات در واقع چسبی است که تجارت را در کنار هم نگه می­دارد. بدون ارتباطات موثر، کارکنان درک درستی از چشم انداز و اولویت­های شرکت ندارند. مدیران برای ایجاد انگیزه و الهام بخشیدن به تیم­های خود تلاش می­کنند.

در پایان روز، این موفقیت شرکت است که ممکن است از ضعف ارتباطات رنج ببرد. اکثر مشاغل مستلزم داشتن مهارت های ارتباطی خوب به کارمندان هستند، تا بتوانند خود را به صورت مثبت و واضح بیان کنند، هم هنگام صحبت با مردم و هم به صورت کتبی. ارتباطات یکی از اصلی­ترین عناصر موفقیت شرکت­ها است، اما مشکل این است که عبارت “مهارت­های ارتباطی خوب” اصطلاحی است که آنقدر زیاد مورد استفاده قرار می­گیرد که تشخیص دقیق معنای آن دشوار است.

از نشانه های مهارت ارتباطی قوی

نشان دادن مهارت ­های ارتباطی قوی این است که بتوانید اطلاعات را به روشی ساده و بدون ابهام به دیگران منتقل کنید. این توزیع پیام­ها به روشنی و مختصر، به روشی است که با مخاطب ارتباط برقرار می­کند. ارتباط خوب در مورد درک دستورالعمل­ها، به دست آوردن مهارت­های جدید، درخواست کردن، پرسیدن سوال و انتقال اطلاعات با سهولت است.

مهارت های ارتباطی خوب شاید ابتدایی­ترین مهارت­هایی باشد که شما می­توانید به عنوان یک کارمند داشته باشید، با این وجود یکی از بیش­ترین درخواست­های کارفرمایان است. به همین دلیل ما این مطلب را گردآوری کرده­ایم. ما می­خواهیم کارمندان و رهبران را برای برقراری ارتباط عالی بسیار آسان کنیم و برای انجام این کار، باید مطمئن شوید که هر کارمند در صورت نیاز بدون نیاز به جستجوی اطلاعات ، اطلاعات مورد نیاز خود را به دست می­آورد.

مهارت های ارتباطی

به یاد داشته باشید، کارمندان به طور متوسط ​​۲٫۵ ساعت در روز را صرف جستجوی اطلاعاتی می­کنند که برای انجام کار خود نیاز دارند.

ارتباط با کارمندان

علاوه بر این، شما باید با کارمندان خود از طریق کانال­های مورد علاقه خود ارتباط برقرار کنید، بنابراین آن­ها با محتوای شما درگیر می­شوند و مهارت های ارتباطی را ادامه می­دهند. کارمندان با مهارت­های ارتباطی می­توانند بهترین سفیران شما شوند.

در نتیجه، نه تنها کارمندان شما نسبت به آنچه در شرکت می­گذرد احساس خوبی می­کنند، بلکه از عضویت در شرکت نیز احساس تعامل و افتخار می­کنند. مهارت­های ارتباطی فارغ از اینکه در چه شغلی کار می­کنید یا سطح سن شما ضروری است. هنگامی که در ارتباطات خرابی رخ می­دهد، اغلب کارایی، روحیه و اهداف می­توانند آسیب ببینند.

ارتباطات در بازار های شغلی

در بازار شغلی رقابتی امروز، مهارت های ارتباطی در دنیای تجارت بسیار مورد توجه است، استخدام کنندگان به دنبال افرادی هستند که بتوانند با آن­ها ارتباط برقرار کنند، با آن­ها مذاکره کنند و با اطمینان با آن­ها معامله کنند. با دقت گوش دادن، شفاف صحبت کردن و راحت کردن دیگران ویژگی­های بسیار ارزنده­ای برای داشتن آن­هاست.

تقویت مهارت های ارتباطی کودکان

بچه ­های دبیرستانی تازه می­ آموزند که چگونه با همکلاسی­ های خود ارتباط برقرار کنند و دوست شوند. اما کسانی که در گفتار و سایر مسائل مشکل دارند ممکن است برای یادگیری نحوه برقراری ارتباط با افکار و احساسات خود به کمک شما نیاز داشته باشند. سعی کنید.

به طور مرتب با کودک خود صحبت کنید

کودکانی که در برقراری ارتباط مشکل دارند، ممکن است اصلا تمایلی به صحبت نداشته باشند. وظیفه شما این است که کودک خود را تشویق کنید تا آنجا که ممکن است مکالمه را شروع کند یا درگیر آن شود تا او احساس راحتی بیش­تری را در به اشتراک گذاشتن افکار خود داشته باشد.

مهارت های ارتباطی

در حین رانندگی با اتومبیل در مورد مکانی که به آنجا می­ روید یا در هنگام آماده سازی غذا درباره مراحل مربوط به کاری که انجام می­دهید گپ بزنید. در طول وقفه­ های تجاری در مورد قسمت­های مورد علاقه برنامه تلویزیونی تاکنون صحبت کنید.

نشان دهید چگونه می­توانید مکالمه را با آنچه در اطراف کودک شما اتفاق می­افتد مرتبط کنید. کلمات و مفاهیم جدید را به طور مداوم معرفی کنید. عباراتی را مدل کنید که وی می­تواند به عنوان شروع کننده مکالمه استفاده کند.

از کودک بخواهید که بگوید روز را چگونه گذرانده

کودک خود را تشویق کنید تا به شما بگوید که روز خود را چگونه گذرانده است، تا آنجا که ممکن است با جزئیات بیش­تر. بپرسید، “بهترین و بدترین قسمت­های مدرسه چه بود؟” این به یادآوری و تعیین توالی کمک می­کند، اتفاقات روز خود را نیز بازگو کنید. شاید چیزی مثل این بگویید: ”امروز در فروشگاه مواد غذایی بودم. حدس بزنید چه چیزی را در راهرو میوه دیدم؟ “به عنوان یک پاداش  این نوع اشتراک باعث ایجاد ارتباط بین شما و فرزندتان نیز می شود. سخنان فرزندتان را بشنوید و منعکس کنید.

یکی از مهمترین مهارت­های مکالمه را الگوی خود قرار دهید

گوش دادن به سخنان شخص دیگر و گسترش آن­ها. بعد از اینکه فرزندتان چیزی به شما گفت، بخشی از صحبت­های کودک خود را تکرار کنید و سپس یک سوال را دنبال کنید: “وای، به نظر می­رسد که پروژه هنری صبر زیادی لازم داشت. به نظر شما ساخت چه پروژه دیگری سرگرم کننده خواهد بود؟ و چه مواد مختلفی نیاز دارید؟ ” تمام این نکات به تقویت مهارت های ارتباطی کودکان شما کمک خواهد کرد.

مهارت های ارتباطی

۱-صبور باشید

اکثر ما حتی قبل از اینکه با حرفهایمان سر و صدا کنیم، حتی منتظر نیستیم که مردم جمله­ای را تمام کنند. یک قانون خوب این است که ۵-۱۰ ثانیه صبر کنید تا کودک پاسخ دهد. این به کودک شما فرصت می­دهد تا آنچه را که می­خواهد بگوید پردازش کند. این امر همچنین می­تواند از لکنت در برخی کودکان جلوگیری کرده یا آن­ها را کاهش دهد.

۲-کودک خود را بیش از حد اصلاح نکنید

اگر خواستار این هستید که فرزندتان صوتی را درست بگوید، خصوصا اگر صدایی باشد، لطفا بس کن! تصحیح بیش از حد درست روش مخالف نحوه بهبود مهارت های ارتباطی است. هرچه بیش­تر تقاضا کنید چیزی درست بگویند، احتمالا بدتر خواهد شد. شما نمی­خواهید صحبت کردن و گفتن صحبت را امری منفی جلوه دهید، زیرا آن­ها ممکن است به طور کلی از انجام آن دست بکشند.

تلاش برای “ایجاد” صحبت کردن کودک یا گفتن صوتی “درست” مانند این است که سعی کنید به کسی که نمی­تواند آشپزی کند، بگویید که بهتر بپزد. با رعایت این نکات می­توانید مهارت های ارتباطی کودک خود را تقویت کنید.

۳-با کودک خود به عنوان یک شریک ارتباطی کامل رفتار کنید

شما باید طوری با کودک صحبت کنید که گویی بزرگسال هستند، اما هنوز بخاطر بسپارید که کودک هستند. صحبت با آن­ها مانند یک بزرگسال به معنای استفاده از واژگان، جوک­ها یا اطلاعات بزرگسالان نیست که درک نمی­کنند. این به معنی نوبت گرفتن، استفاده از تماس چشمی و ارزش دادن به آنچه آ­ن­ها می­گویند، است.

در مورد بچه­ های کوچک­تر، بارها صحبت­هایی می­شود که شما متوجه نمی­شوید آنها چه می­گویند، اما دوباره، تلاش خود را کنید، بهترین حدس خود را درباره آنچه که درباره آن­ها صحبت می­کنند، بیان کنید و به آن­ها پاسخ دهید. با این کار شما تا مهارت های ارتباطی آن ها افزایش می یابد.

حتی اگر مطمئن نیستید که کودکان شما در مورد چه چیزی صحبت می­کنند. در مکالمات کودک  با آن­ها همیشه نیازی نیست صحبت کنید. مشکلی نیست هر از چند گاهی، اما بعد از حدود ۹ ماهگی، سعی کنید میزان انجام این کار را محدود کنید.

مهارت های ارتباطی

۴- الگوی خوبی باشید

من در مورد خوب بودن “الگو” صحبت نمی­کنم، اگرچه شما نیز باید اینگونه باشید، منظور من یک مدل گفتاری خوب است. اگر می­خواهید مهارت های ارتباطی گفتاری و زبانی قوی در کودک خود ایجاد کنید، باید نشان دهید که خودتان مهارت دارید. یک قانون خوب برای چگونگی بهبود مهارت های ارتباطی این است که کمی بالاتر از سطح کودک صحبت کنید. به این ترتیب آن­ها به اندازه کافی جذب می­شوند تا مهارت های ارتباطی خود را ادامه دهند.

۵- تلویزیون را خاموش کنید

ما می­دانیم که زندگی پرتنش است، در برنامه­های تلویزیونی نمایش­های خوبی برای بچه ­ها برگزار می­شود و به شما اجازه استراحت لازم را می­دهد اما، سعی کنید تا آنجا که ممکن است آن را خاموش کنید. فقط به یاد داشته باشید که هرچه زمان تلویزیون کمتری داشته باشید، فرزند شما انتظار روشن شدن آن را خواهد داشت.

این می­تواند در طولانی مدت به رفتار نیز کمک کند. این به کودک شما کمک می­کند تخیل خود را گسترش دهد، یاد بگیرد خودش را سرگرم کند و در نتیجه مهارت های ارتباطی و زبانی خود را تقویت کند.

معرفی کتاب

کتاب لازم نیست سر کار دیوانه شوید: آموزش مدیریت کسب و کار

برای دانلود کتاب لازم نیست سر کار دیوانه شوید کلیک کنید

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *