۶ مورد از مهارت‌های ارتباط موثر که هر کسی باید بداند

مهارت‌های ارتباط موثر

۶ مورد از مهارت‌های ارتباط موثر که هر کسی باید بداند

مهارت‌های ارتباط موثر

یکی از مهم‌ترین مولفه‌های زندگی، بعد اجتماعی آن است که به نوعی در ذات هر فرد وجود دارد. مردم به طور ذاتی و غریزی میل به زندگی جمعی دارند و ارتباط داشتن با سایر انسان‌ها را چه در قالب روابط شخصی و چه در قالب روابط کاری و روزمره مهم می‌دانند و اهمیت این موضوع باعث شده است تا همواره مهارت‌های ارتباط موثر مورد توجه افراد باشد.

گستره‌ی این ارتباط اجتماعی می‌تواند بسیار وسیع باشد و البته داشتن این ارتباط نیز یک امر بدیهی به حساب می‌آید؛ به گونه‌ای که شاید وقتی از خانه خارج می‌شوید، به همسایه خود سلام می‌کنید، سوار تاکسی می‌شوید، وارد محل کارتان می‌شوید، در یک کنفرانس کاری شرکت می‌کنید، با دوستانتان ناهار میل می‌کنید و به همین منوال روز خود را ادامه می‌دهید،  انجام هر یک از این کارها برای شما بدیهی شده است و حتی احساس نمی‌کنید که در هر کدام از این کارها در حال شکل‌ دادن یک رابطه اجتماعی با سطوح متفاوتی هستید.

رابطه‌ی اجتماعی باکیفیت

بدیهی شدن این امر باعث شده است تا افراد فکر کنند که برای درست انجام دادن آن نیازی به هیچ گونه کمک و آموزش ندارند و مانند زبان مادریشان که فرا گرفته‌اند، آن را نیز فرا می‌گیرند. بله تا حدی این مسئله درست است اما شما حتی اگر بخواهید به طور درست از زبان مادریتان استفاده کنید و بر آن تسلط یابید، نیاز دارید تا در آن عمیق شوید. این امر در مورد داشتن رابطه‌ی اجتماعی نیز صدق می‌کند؛ برای داشتن یک رابطه‌ی اجتماعی باکیفیت، نیاز است تا مهارت‌های ارتباط موثر را فرا بگیرید.

ناکامی‌ها در روابط

بسیاری از افراد هستند که در ابعاد مختلف زندگی خود شاهد ناکامی‌هایی در روابط عاطفی تا روابط کاری‌شان هستند و همواره حفره‌هایی خالی را مشاهده می‌کنند که با پر کردن آن‌ها می‌توانند به پیشرفت‌های بیشتری دست یابند. جالب است بدانید بسیاری از این حفره‌هایی که مانع پیشرفت شما می‌شوند، در واقع همین عدم توانایی در برقراری یک رابطه‌ی موثر و باکیفیت در چارچوب استانداردهای اجتماعی و فردی است. به منظور آسان کردن این فرایند ۶ نکته‌ی مهم که در هنگام تلاش برای فراگیری این مهارت‌ها باید به آن‌ها دقت کنید را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

مهارت‌های ارتباط موثر

۱- دیگران را قضاوت نکنید.

یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که افراد در هنگام برقراری ارتباط انجام می‌دهند این است که دیگران را قضاوت می‌کنند. وقتی کسی در مورد مسئله‌ای با شما صحبت می‌کند، آخرین چیزی که به آن نیاز دارد قضاوت شما است. اگر عادت قضاوت کردن را در هنگام برقراری ارتباط با دیگران فراموش کنید، کیفیت و دوام ارتباطات شما بیشتر خواهد شد. در حیطه‌ی فراگیری مهارت‌های ارتباط موثر، این قضاوت تنها شامل گفتن یک جمله و یا عبارت نمی‌شود بلکه حتی شما با حالت دستانتان و یا یک نگاه قضاوت‌آمیز نیز می‌توانید ماهیت ماجرا را منتقل کنید.

۲- نشان دادن توجه شاه کلید یک ارتباط موثر است.

وقتی که دوستتان، همسرتان یا حتی رئیستان با شما در مورد چیزی صحبت می‌کند، یعنی آن موضوع دارای اهمیت بوده است و شما نیز برای آن فرد دارای اهمیت بوده‌اید که این موضوع را بیان کرده است. وقتی که توجه لازم را به خرج نمی‌دهید، در ذهن طرف مقابلتان تمام امتیازات یک شریک اجتماعی موثر را از دست می‌دهید.نشان دادن توجه تنها به این معنی نیست که تا زمان تمام شدن صحبتشان در کنارشان باشید و خود را توجیه کنید که وقت لازمه را گذاشته‌اید، بلکه این توجه مستلزم یک نمود عملی و بیرونی نیز است. لازم نیست حتما نظرتان را بیان کنید و یا به نشانه‌ی این که دارید توجه می‌کنید، نصیحت‌های نا به جا بدهید؛ با به کار گیری مهارت‌های ارتباط موثر حتی با حالت دستانتان و حس چهره‌تان نیز می‌توانید این توجه را به طرف مقابلتان منتقل کنید.

مهارت‌های ارتباط موثر

۳- مهارت‌های غیرکلامی خود را کنترل کنید.

در بسیاری از اوقات شما بدون استفاده از زبان و تنها با حالت بدنتان و چهره‌تان پیام لازمه را به مخاطب خود منتقل می‌کنید. خوب است در جهت کنترل اثرگذاری تک تک رفتارهای خود در هنگام برقراری ارتباط، این مهارت خود را گسترش دهید تا بهتر بتوانید از آن بهره ببرید. در بسیاری از اوقات افراد حتی از این موضوع خبر ندارند؛

مثال هنگام گوش دادن به صحبت کسی:

برای مثال شما ممکن است عادت داشته باشید تا در هنگام گوش دادن به صحبت کسی با موهایتان بازی کنید و این کار را بدون هدف خاصی انجام دهید اما این کار در بستر یک مکالمه یا یک ارتباط اجتماعی می‌تواند نشانه‌ی کسل شدن از سخنان طرف مقابل و یا بی‌توجهی باشد و شما بدون این که آگاه باشید، چنین پیامی را منتقل می‌کنید. به همین جهت در هنگام فراگیری مهارت‌های ارتباط موثر، بهتر است عادت‌های خود را بررسی کنید و آن‌هایی را که ایجاد پیچیدگی می‌کنند، کنترل کنید.

مهارت‌های ارتباط موثر

۴- ابهام و دو پهلویی را کنار بگذارید.

داشتن مهارت‌های ارتباط موثر صرفا به این معنی نیست که همیشه حرف درست را بزنید و کار درست را انجام دهید بلکه در کنار این موضوع باید توجه داشته باشید که باید آنچه که قصد انتقالش را دارید، چه در قالب کلمات است و چه در قالب نمودهای فیزیکی، به طور واضح و روشن منتقل کنید.

ایجاد ابهام و پیچیدگی مفهومی در هر رابطه‌ای تنها اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند و باعث می‌شود آن نتیجه‌ای که می‌خواهید را از آن رابطه نگیرید. اگر دوستتان دارد برایتان از ماشین جدیدش می‌گوید، شما باید واکنشی نشان دهید که نشان از خوشحالی شما برای او باشد، با نشان دادن واکنشی مبهم دوستتان متوجه نخواهد شد شما واقعا برای او خوشحال هستید یا به ماشین تازه‌ی او حسادت می‌ورزید.

مهارت‌های ارتباط موثر

۵- اعتماد به نفس داشته باشید.

افرادی که دارای اعتماد به نفس هستند همیشه جذابیت خاصی برای دیگران داشته‌اند. این افراد در هنگام برقراری یک ارتباط به واسطه‌ی داشتن این ویژگی به عنوان یکی از مهارت‌های ارتباط موثر، بستری را ایجاد می‌کنند که طرف مقابلشان از آن لذت می‌برد. این افراد از حرف‌هایی که می‌زنند و کارهایی که می‌کنند مطمئن هستند و حتی اگر مطمئن نیز نباشند، این عدم اطمینان را با اعتماد به نفس نشان می‌دهند.

البته توجه داشته باشید داشتن اعتماد به نفس یک مسئله است و داشتن اعتماد به نفس بیش از حد مسئله‌ای دیگر و تشخیص مرز بین این دو بسیار مهم می‌باشد. داشتن اعتماد به نفس بیش از حد در یک رابطه‌ی اجتماعی باعث می‌شود تا فرد مقابل شما پیامی دیگر را دریافت کند؛ رئیستان ممکن است پیام گستاخ بودن را دریافت کند و دوستتان ممکن است پیام خودشیفتگی را دریافت کند که در هر دو صورت شما در رابطه‌ی خود اشتباه عمل کرده‌اید.

۶- احساس همدردی می‌تواند اوضاع را به نفع شما تغییر دهد.

نشان دادن احساس همدردی یکی از بهترین مهارت‌های ارتباط موثر می‌باشد چرا که اهمیت موضوع را با احساسات خود نشان می‌دهید و این که سعی می‌کنید خودتان را جای طرف مقابل بگذارید و با او همدردی کنید. این مسئله باعث می‌شود تا شما بهتر بتوانید با افراد مختلف ارتباط برقرار کنید، برای مثال در محل کار سعی کنید از این مهارت در هنگام ارتباط با مشتریان استفاده کنید زیرا آن‌ها بهتر می‌توانند به شما و محصولات شما اعتماد کنند یا حتی در روابط شخصی خود وقتی در مورد یک روز پر مشغله با همسرتان احساس همدردی می‌کنید، نشان می‌دهید که در آن لحظه و در آن رابطه حضور صد در صدی دارید.

مهارت‌های ارتباط موثر

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.کتاب اندیشه ات را به تن کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =