فرهنگ سازمانی موفق

فرهنگ سازمانی موفق

فرهنگ سازمانی موفق و اهمیت آن

فرهنگ سازمانی

فرهنگ سازمانی موفق به ماموریت ها، اهداف، انتظارات و ارزش های یک شرکت یا سازمان اشاره دارد. در راستای این ارزش های مثبت، کارمندان، بهتر راهنمایی می شوند تا در محیط کار، تعاملات مثبت و سازنده با یکدیگر داشته باشند. تمام مشاغل به نوعی به این فرهنگ نیاز دارند. به کارگیری دستورالعمل ها و رفتار سازنده در سازمان موجب موفقیت بیشتر مجموعه خواهد شد.

شرکت هایی که ساختارهای محدودتری دارند، برای بهبود عملکرد و ارتقای بهره‌وری خود بر روی تعامل سازنده کارمندان با یکدیگر سرمایه گذاری می کنند. به عبارت کلی، داشتن یک فرهنگ شرکتی قوی به تمام افراد انگیزه می دهد تا کار خود را به نحو مطلوب انجام دهند.

شرکت هایی که فرهنگ سازمانی قوی دارند در حقیقت، یک فضای کاری مثبت را ایجاد کرده‌اند تا زمینه رسیدن به موفقیت بهتر فراهم شود. مدیرانی که در راستای این اهداف برنامه ریزی می کنند، به دنبال یافتن بهترین راهکارها هستند تا فرهنگ محیط کار، بهبود داده شود.

 دلایل زیادی وجود دارند که اهمیت فرهنگ سازمانی را توجیه می کنند. مهمترین دلایل به صورت زیر فهرست شده اند:

  • افزایش تعامل کارمندان
  • کاهش گردش مالی
  • هویت تجاری قوی
  • بهره وری بالا
  • قدرت تحول گرا
  • مجریان برتر و قوی
  • پردازش و تحلیل موثر
  • محیط کاری سالم برای تمام اعضای تیم

 

چرا فرهنگ سازمانی اهمیت دارد؟

۱- افزایش تعامل کارمندان

یکی از مهمترین دلایلی که نشان می دهد فرهنگ سازمانی بسیار مهم است، ایجاد افزایش تعامل کارمندان با یکدیگر می‌باشد. یک محیط کاری که فرهنگ قوی و غنی دارد به واسطه تعیین اهداف و انتظارات، هدایت می‌شود. این کار باعث ایجاد انگیزه و تقویت روحیه کارمندان می گردد، بنابراین زمانی که آنها درگیر وظایف کاری و تعاملات خود با دیگران هستند، بسیار مثبت و کارآمد رفتار می کنند.

از آنجایی که کارمندان یک سازمان و شرکت در طول روز با مخاطبان زیادی سر و کار دارند، ارتقای فرهنگ سازمانی به آنها کمک می کند تمام تعاملات خود را در بالاترین سطح دنبال کنند. این یعنی افزایش بهره وری نیروی کار در یک سازمان.

داشتن ارتباط قوی با یک سازمان، ارتباط مثبتی را برای تمام بخش ها ایجاد می کند که نمی توان به راحتی از کنار آن عبور کرد. یک سازمان یا شرکت به این تقویت و بهره ‌وری نیاز دارد.

فرهنگ سازمانی

۲- کاهش هزینه ها- کاهش گردش مالی

یکی از عواملی که اهمیت فرهنگ سازمانی را نشان می دهد، کاهش گردش مالی است. شاید در نگاه اول درک این مسئله دشوار باشد اما با توضیح ساده‌ای که در این قسمت مطرح می‌کنیم به اهمیت این مسئله پی می برید.

زمانی که فرهنگ کاری در یک سازمان یا شرکت اجرا می شود، افراد و کارمندان مختلف احساس ارزش می کنند و نسبت به یکدیگر رفتار محترمانه دارند. در صورتی که ارزش های اصلی و ماموریت های سازمان مشخص شده باشد، موجب می شود در وقت و هزینه های شرکت صرفه جویی شده و این فرهنگ قوی به طور مستمر ادامه پیدا کند. این مسئله به ویژه هنگام استخدام کارمندان جدید وجود دارد.

۳-افزایش بهره وری

یکی از مهمترین نشانه های مهم بودن فرهنگ سازمانی، افزایش بهره وری برای سازمان است. وقتی کارمندان یک مجموعه، منابع و ابزارهای مورد نیاز برای رسیدن به موفقیت را در اختیار داشته باشند به آنها کمک می‌کند بهره وری و سطح عملکرد خود را بالاتر ببرند.

فرهنگ سازمانی از طریق روش های شناخته شده که افراد را با مهارت مشابه در یک مجموعه کنار هم قرار می دهد می ‌تواند در ساختار محل کار در سازمان یا شرکت تأثیر بگذارند. این مسئله بسیار اهمیت دارد.

کسانی که در زمینه و مهارت های مشابه تخصص هایی دارند، در هنگام حل تجزیه و تحلیل و تصمیم گیری در پروژه های یک شرکت با سرعت بیشتری با هم کار می کنند.

فرهنگ سازمانی

۴- هویت تجاری قوی

توجه به این مسئله بسیار مهم است! فرهنگ سازمانیف هویت تجاری را تقویت می کند. رعایت این اصل باعث می شود چهره یک شرکت در نظر عموم و مخاطبان بسیار ارزشمند و برجسته جلوه کند.

هویت بخشی تجاری به عنوان بخش اصلی فرهنگ سازمانی باعث می شود تعاملات کارمندان در داخل و خارج یک شرکت در سطح بالا قرار داشته باشد. اگر این فرهنگ، چهره ضعیف تری را به مخاطب نشان دهد، مشتریان سازمان به سختی با آن ارتباط برقرار می‌کنند. این حالت باعث می شود رقیبان سازمان ها و شرکت ها از فرصت استفاده کرده و یک قسمت از بازار را به دست بگیرند.

فرهنگ سازمانی

۵- کارمندان بهتر- مجریان برتر

همه مدیران بر این نظر هستند که اجرای فرهنگ سازمانی صحیح و قوی، کارمندان و مدیران در بخش های مختلف را به افرادی برتر و حرفه ای تبدیل می کند. آن دسته از شرکت ها و سازمان هایی که برای تلاش کارمندان خود ارزش قائل اند و موفقیت های شخصی و تیمی را جشن می گیرند، تجربه احساس موفقیت را در کارمندان خود به وجود می‌آورند. این عامل باعث می شود کارمندان با روحیه بهتر و قوی تر از قبل به کار خود ادامه دهند.

مدیران سازمان ها که به فرهنگ سازمانی و به روز رسانی قوانین و اهداف اهمیت زیادی می دهند، همواره بهترین کارمندان خود را در شرکت نگه می دارند. این افراد حرفه ای در پست شغلی خود، جزو بهترین ها هستند. با یک استراتژی خاص، مدیران می توانند افراد حرفه ای را ارزشمند تر جلوه داده و از نگرش های منفی در محیط کار جلوگیری کنند.

فرهنگ سازمانی یک فرهنگ با عملکرد بالا را در شرکت ایجاد می کند و بر روی افراد داخل سازمان تاثیر بسیار مثبت و بسزایی دارد. تجربه مثبت کارمند بودن در گرو این فرهنگ قوی به اثبات می رسد.

فرهنگ سازمانی

۶- ایجاد یک محیط کاری سالم برای کارمندان سازمان

یکی از ویژگی های فرهنگ سازمانی موفق ایجاد یک محیط کاری سالم در شرکت است. زمانی که این فرهنگ تقویت شود به بهبود روند کاری کمک می کند. همچنین تصمیم گیری ها راحت تر و دقیق تر انجام خواهند شد.

با یک فرهنگ مشخص شده، هیچ ابهام یا مشکل غیر قابل حل ایجاد نمی‌شود. اعضای تیم کاری در داخل یک شرکت از تمام فرآیندها اطلاع دارند و این شفاف بودن به آنها انگیزه می‌دهد تا پروژه ها را با کیفیت بالا به اتمام برسانند.

فرهنگ سازمانی موفق باعث اتحاد کارکنان می شود و به افراد کمک می‌کند تا با هدف به کار خود ادامه دهند. در همین راستا، فضای فعالیت یا فضای استخدام نیروهای جدید به گونه‌ای تغییر پیدا می کند که سیستم پردازش و گزینش راحت تر انجام شود.

کارمندان جدیدی که به سازمان وارد می شوند به منابع صحیح تری دسترسی دارند و این عامل باعث می گردد که سریعتر با اهداف سازمان، هم راستا شوند.

 

چگونه می توان فرهنگ سازمانی را بهبود بخشید؟

فرهنگ سازمانی

تمام مدیران و رهبران سازمان ها و شرکت ها از این قدرت برخوردار هستند که فرهنگ سازمانی را ارتقا بدهند. ارتقا این فرهنگ به معنای تقویت بخشیدن نیروی کار و هموارتر کردن مسیر دسترسی به موفقیت های بیشتر است.

برای این که فرهنگ سازمانی موفق را بهبود ببخشید بهتر است تعاملات مثبت با کارمندان و مخاطبان برقرار کنید. یک مدیر موفق باید به پیشنهادات، نگرانی‌ها، ایده ها و نظریات کارمندان خود توجه کند و آنها را کامل گوش کند. جمع آوری بازخورد ها نسبت به یک مسئله اهمیت دارد. پیگیری مستمر برنامه ‌هایی که برای ارتقای فرهنگ سازمانی تدوین شده است، عامل موفقیت در این زمینه محسوب می‌شود.

برای بهبود دادن فرهنگ سازمانی، راهکارهایی مثل ارتباط کلامی و ارتباط مجازی از طریق ارسال ایمیل یا شبکه ‌های اجتماعی پیشنهاد می‌شود. هنر خوب گوش دادن و خوب صحبت کردن در جلسات کاری و ارتباط با تک تک کارمندان یک عامل مثبت در این زمینه است.

زمانی که کارمندان یک شرکت نظریات یا پیشنهادات و ایده های جدید را مطرح می کنند، مطابق با فرهنگ سازمانی موفق، یک مدیر باید بازخورد های تشویقی را به آنها ارائه دهد.

ثابت قدم بودن در ارتقا و بهبود فرهنگ سازمانی کمک می کند تا یک مجموعه، بسیار حرفه ای تر از قبل عمل کند.

 

معرفی کتاب

کتاب اندیشه ات را به تن کن: این کتاب درباره طریقه و چگونگی لباس پوشیدن خانم‌ها با توجه به استایل شخصی‌شان است

برای دانلود کتاب اندیشه ات را به تن کن کلیک کنید

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 3 =