طراحی زندگی دلخواه

طراحی زندگی دلخواه

طراحی زندگی دلخواه

به تعداد انسان هایی که تاکنون پا روی سیاره خاکی گذاشته اند، روش برای زندگی کردن وجود دارد. هر کسی می تواند از دیگران برای طراحی زندگی دلخواه خود الگو بگیرد یا شیوه منحصر به فرد زندگی خودش را داشته باشد اما واضح است که هر کس باید طرح مشخصی برای زندگی داشته باشد و هر جایی که احساس می کند، زندگی اش آنگونه که می خواهد پیش نمی رود، باید دست به تغییر بزند. به یاد داشته باشید که هیچ گاه برای تغییر زود و هیچگاه برای تغییر دیر نیست!

طراحی زندگی دلخواه

زندگی در این سیاره

زندگی ما روی این سیاره محدود و کوتاه است و در چشم بر هم زدنی می گذرد. انسان در مقابل عظمت شگفت انگیز جهان هرگز چیزی نبوده و نیست و بودن یا نبودنش هیچ فرقی به حال جهان نمی کند. چه ما باشیم و چه نباشیم، هستی هست و جریان دارد. زندگی جبری است که بر ما تحمیل شده و خوشی های آن هرگز قابل قیاس با رنج و دردهای پرشمارش نیست اما خیلی از این درد و رنج ها ناشی از اشتباهات ما، توقعات ما، ایدئولوژی های ما و شیوه زندگی ماست.

چرا آنگونه که می خواهیم و البته می توانیم زندگی نکنیم؟

به یاد داشته باشید که جهان ساخته ذهن بشر است. دکارت می گوید: «من می اندیشم، پس هستم!» شاید بتوان از این گفته این فیلسوف شهیر اینگونه برداشت کرد که او قصد نداشته بودنش را ثابت کند، بلکه صرفا می خواسته موجودیت تمامی جهان فیزیکی را زیر سوال ببرد و این ایده را مطرح کند که هر کس می تواند صرفا یک «چیز فکر کننده» (thinking thing) باشد و تمام هرچیز دیگری که در این دنیا وجود دارد، صرفا تصورات آن چیز فکرکننده باشد. شاید این گفته اندکی افراطی بنماید ولی در شدت های ضعیف تر، بی هیچ تردیدی درست است.

طراحی زندگی دلخواه

درک از خود

درک ما از خود ما، از موجودیتمان، نفسمان، جسممان و هر چیز دیگری که در این دنیا، می بینیم، لمس می کنیم، می شنویم، مزه می کنیم، اسشتمام می کنیم یا به هر طریق حسی دیگری مشاهده می کنیم، قطع به یقین با واقعیت جهان کاملا متفاوت است. تمامی مشاهدات ما از جهان صرفا تصویری است که ذهن ما از سیگنال های حسی می سازد. به عنوان یک مثال خیلی ساده می توان از تفسیر رنگی ذهن ما از طول موج های مختلف نور مرئی نام برد. رنگ قرمز چیزی نیست جز طول موج های مرئی دارای طول ۶۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر و رنگ آبی، چیزی نیست جز طول موج های دارای طول نزدیک به ۴۰۰ نانومتر!

طراحی زندگی دلخواه

تمامی این ها را گفتیم که بدانید برای طراحی زندگی دلخواه خود، باید اول آن را در ذهن خود بسازید. با این حال، همانطور که گفتیم زندگی جبر است. شما در هیچ بخشی از زندگی خود اختیار ندارید؛ دانش زیست شناسی به ما آموخته است که تمامی اعمال، رفتار، تصورات و باورهای ما، ریشه در عملکردهای نوروفیزیولوژیک مغز ما دارند.

اصل آنفینسن:

اصلی در زیست شناسی مولکولی وجود دارد به نام اصل آنفینسن که می گوید: توالی هر پروتئین، ساختارش را تعیین می کند و ساختار آن، عملکردش را. منظور از توالی، ترتیب قرارگیری آمینواسیدها (بلوک های ساختاری پروتئین ها که ۲۰ نوع مختلف دارند) در قالب رشته ای است که به دلیل میانکنش آمینواسیدها با حلال و با هم دیگر، پیچ و تاب می خورد و ساختار سه بعدی پروتئین را تعیین می کند و عملکرد هر پروتئینی در بدن ما وابسته به ساختار نهایی آن است.

پروتئین ها تمامی عملکردهای ارگانیسم های زنده را انجام می دهند و هرچیزی که عملکرد آن ها را تعیین کند، ساختار نوروآناتومیک مغز (همان مداربندی آن) را تعیین می کند و آن نیز به نوبه خود تمام افکار و رفتارهای ما را تحت کنترل دارد. مغز ما همانند CPU یک کامپیوتر است: هر ورودی که به آن وارد شود، بسته به مداربندی CPU پردازش شده و خروجی خاص خودش را می دهد. درست هانند یک اپراتور یا تابع در ریاضیات.

تغییر شیوه زندگی

اگر شما با خواندن این مطلب، شیوه زندگی خود را تغییر دهید، به این دلیل نیست که انتخاب کرده اید که آن کار را بکنید، بلکه صرفا یک ورودی جدید به مغز شما وارد شده است و نوروآناتومی مغز شما تعیین کرده است که خروجی رفتاری یا فکری شما به این ورودی چه باشد. اختیار کجاست؟! هیچ جا.

اما چه چیزی توالی یک پروتئین را تعیین می کند؟ توالی چهار حرف A، C، T و G در DNA ما که هر کدام نماینده یک بلوک ساختاری رشته های DNA هستند. آیا ما DNA خود را انتخاب می کنیم؟ خیر! ما آن را از پدر و مادر خود به ارث می بریم و در اینجا نیز هیچ اختیاری دیده نمی شود! البته از نقش محیط در میزان تولید پروتئین از هر بخش از DNA نیز نباید غافل شد که همراه با توالی DNA ما نهایتا شخصیت نهایی ما را تعیین می کند.

طراحی زندگی دلخواه

جبر مطلق

همانطور که دیدید زندگی جبر مطلق است و شما کوچکترین اختیاری در کنترل آن ندارید. تلاش ما در اینجا این نیست که انتخابی پیش روی شما بگذاریم، زیرا چیزی به اسم انتخاب در زندگی وجود ندارد، بلکه ما صرفا می خواهیم در ادامه این مقاله ورودی جدیدی به مغز شما بدیم که احتمال می دهیم خروجی آن در طراحی زندگی دلخواه شما نقش داشته باشد.

نگرش و اعتقادات مهم ترین نقش را در شیوه زندگی ما دارند

مهم ترین عاملی که در طراحی زندگی دلخواه شما نقش دارد، نگرش واقع بینانه و علمی به زندگی است. درست است که خیال پردازی می تواند نقش مثبتی در زندگی داشته باشد و حداقل در ذهنتان هم که شده، از زندگی لذت ببرید ولی خیال پردازی بیش از حد و بنیان نهادن زندگی بر پایه های سست خیال، توقعاتی غیرواقعی از زندگی در شما ایجاد می کند که ممکن است هرگز برآورده نشوند و تمامی زندگی شما را به تباهی بکشانند.

شناخت هستی

علوم تجربی بهترین راه شناخت هستی است زیرا بر مشاهده و آزمایش استوار است و فلسفه و علوم انسانی در تفسیر نتایج علوم تجربی و ایجاد دیدگاهی واقع بینانه در ما نسبت به زندگی و جهان هستی، به ما کمک می کنند.

برای اینکه نقش نگرش واقع بینانه در زندگی را بهتر درک کنید، به مسئله جبر و اختیار باز می گردیم. علوم تجربی و در رأس آن ها زیست شناسی و فیزیک همانگونه که در بالا اثبات کردیم، به ما نشان داده اند که هیچ انسانی در رفتار خودش اختیار ندارد. بناراین کسی که این فقدان اختیار را درک می کند، نه از خودش و نه از هیچ کس دیگر توقعی ندارد که آن گونه که مطلوب است، رفتار نماید.

تنفر از انسان ها

این نگرش به شما می آموزد که تنفر از انسان ها هیچ معنایی ندارد، زیرا انسان ها درست همانند سایر حیوانات، هیچ اختیاری در رفتارهایشان ندارند و شما نمی توانید هرگز از کسی که اختیاری ندارد، ناراحت یا متنفر شوید. آیا اگر یک پلنگ به شما حمله کند و شما را زخمی کند از او متنفر خواهید شد؟ ابدا و حتی زیبایی و قدرت و هوشش را تحسین نیز می کنید! انسان ها نیز چنین هستند، ماشین هایی در اختیار ژن های خودخواه که بی هیچ هدفی، فقط مدت محدودی را روی این سیاره می گذرانند و حیات را به شکل DNA از نسلی به نسل دیگر منتقل می کنند.

طراحی زندگی دلخواه

 

نگرش های واقع بینانه

نگرش های واقع بینانه به زندگی اینگونه شما را در طراحی زندگی دلخواه خود یاری می نمایند تا بدون تنفر و تنها با عشق از حیات کوتاه خود لذت ببرید و این تنها چیزی است که در نهایت اهمیت دارد.

 

معرفی کتاب

کتاب اندیشه ات را به تن کن: این کتاب درباره طریقه و چگونگی لباس پوشیدن خانم‌ها با توجه به استایل شخصی‌شان است

برای دانلود کتاب اندیشه ات را به تن کن کلیک کنید

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *