تغییر رفتار به عادت در ۲۱ روز

تغییر رفتار به عادت در ۲۱ روز

تغییر رفتار به عادت در ۲۱ روز

تغییر رفتار به عادت در ۲۱ روز این  اسم و مدت زمانی است از یک کتاب پرطرفدار به‌نام «روان-فرمان‌شناسی» در سال ۱۹۶۰ گرفته شده است که توسط مکسول مالتز نوشته شده است. این شخص، یک جراح پلاستیک است که مشاهده کرده برای بیماران او حدود ۲۱ روز طول می‌کشد تا به چهره‌ی جدید خود عادت کنند. با این‌حال، طبق یک بررسی در سال ۲۰۰۹، مدت زمان شکل‌گیری یک عادت به این وضوح مشخص نیست.

برای ترک یک عادت یا ایجاد یک عادت ۲۱ روز زمان نیاز است که اگر شما به صورت مستمر در این ۲۱ روز عادت مدنظر خود را ترک کنید یا عادت مدنظر خود را ایجاد کنید، می تواند به نتیجه برسد.

۲۱ روز برای ترک عادت به رفتار کافی است؟

ولی یک سؤال پیش می‌آید. اگر رسیدن به هر عادتی فقط ۲۱ روز زمان می‌برد پس چرا این‌همه معتاد به مصرف دخانیات هنوز نتوانسته‌اند سیگار را ترک کنند؟ چرا هنوز این‌همه آدم چاق وجود دارد که دلشان می‌خواهد وزنشان کم شود اما نمی‌توانند؟ چرا این‌همه آدم بی‌کار وجود دارد که هنوز نتوانسته‌اند در خودشان مهارتی پرورش دهند تا شغل مناسبی پیدا کنند؟

موضوع تبدیل‌شدن یک رفتار به عادت به همین سادگی که می‌گویند نیست. ۲۱ روز زمان برای رسیدن به یک عادت لازم است اما کافی نیست. عادت زمانی اتفاق می‌افتد که برای انجامش دیگر فکر نکنیم. چنان در ما نهادینه‌شده باشد که انرژی زیادی از ما نگیرد. مثل مهارت رانندگی، روزهای اول آموزش، با تمرکز و توجه پدال گاز و کلاج و ترمز را فشار می‌دادیم و دنده عوض می‌کردیم ولی چند سال بعد شاید اصلاً به این فکر نکنیم که در چه سرعتی، چه دنده‌ای باید استفاده کنیم.

رانندگی کردن در کمترین سطح از نیاز به خودآگاهمان اتفاق می‌افتد یعنی ضمیر ناخودآگاهمان آن را به‌صورت یک مهارت پذیرفته است.

ولی تغییر رفتار به عادت در ۲۱ روز الزاماً برای همه یکسان نیست. ممکن است یک فرد برای ترک عادت یا تغییر خود به کمتر یا بیشتر از این تعداد روز نیاز داشته باشد. با این حال می توان گفت که همین تعداد روز می تواند معجزه ای برای شما شکل بدهد. به شرط اینکه مستمر و مداوم در این ۲۱ روز هدف خود را دنبال کنید.

این دو کتاب حتما به شما درباره رفتار و عادت ها به شما کمک خواهد کرد

                       دانلود کتاب عادت های کارآمد                                                     دانلود کتاب ریزعادت ها

در تغییر رفتار به عادت در ۲۱ روز چه قدم هایی پیش روی ماست؟

قدم اول:تصمیم بگیرید:

برای گام اول در تغییر رفتار به عادت در ۲۱ روز شما باید برای ساخت یک عادت، تصمیم به ساختن آن بگیرید. در هرکاری گام اول تصمیم گرفتن است و این شروع راه شما است. شما بیشترین کلنجار را با ذهن خود در همین مرحله خواهید رفت. با هدفی که در ذهن دارید شروع کنید، و بر روی عادتی که نیاز به پرورش آن دارید کار کنید. به خاطر داشته باشید تا زمانی که پاسخ نهایی به انگیزه شما داده نشود، از خود بپرسید. گاهی وقت ها لازم است که خیلی بیشتر از پنج بار آن را از خود بپرسید.

قدم دوم:عادت جدید خود را تجسم کنید:

در موقعیت های خاص، عملکرد یا رفتار خود را به شکلی خاص تصور و تجسم کنید. هر چه بیشتر عادت خود را تجسم کنید سریع تر به نتیجه مورد نظر خواهید رسید. می توانید تصور کنید که قبلا عادت جدیدی داشته اید و با استفاده از این تکنیک که در قانون جذب آن را تکنیک یادآوری می نامند به نتیجه مطلوب تری دست پیدا کنید.

قدم سوم:به خودتان پاداش بدهید:

وقتی کاری را به عادت انجام می‌دهیم حتماً  درون آن یک پاداش جسمی و ذهنی وجود دارد که مغزمان قانع می شود که آن را انجام دهد.

مثلاً اگر روال روزانه ما این است که هر روز به کافه می‌رویم ، باید پاداش این کار را برای مغز بشناسیم، مثلاً  “دوست ما آنجاست، خوراکی خوشمزه‌ای دارد، در آنجا خستگی مان رفع می‌شود یا …”.

حالا اگر می‌خواهیم روال کافه رفتن را تغییر دهیم می توانیم روال دیگری را جایگزین آن کنیم که به همان پاداش ها بینجامد.

یادتان باشد حتما جشن خوشحالی بگیرید. حتی اگر معتاد تزریقی‌ای بودید که بالاخره توانسته خودش را عادت بدهد فقط از سرنگ یکبار مصرف استفاده کند تا وضعش از این که هست بدتر نشود. آن را هم جشن بگیرید.

مقاله مرتبط: ایجاد عادت های خوب

 

قدم چهارم:هدف خود را در ۲۱ روز تغییر ندهید:

برای این قدم درتغییر رفتار به عادت در ۲۱ روز هرچه رفتاری که قصد دارید به آن عادت کنید یک شکل باشد، راحت تر می تواند تثبیت شود. اگر می خواهید ورزش کردن را تبدیل به عادت کنید، سعی کنید هر روز سر یک زمان مشخص، به یک محل یکسان برای ورزش کردن بروید و این کار را حداقل سی روز پیاپی انجام دهید. اگر مواردی مثل زمان، مکان و شرایط یکی باشند، تثبیت عادت آسان تر می شود.

قدم پنجم:بر عهد ۲۱ روزه خود،ثابت قدم بمانید:

با استفاده از این مراحل برای ایجاد یک عادت، مغرتان را وادار می کنید که یک مسیر عصبی جدید ایجاد کند. وقتی که عادت بوجود آمد، شما می توانید از آن بعنوان یک مسیر اصلی برای ایجاد تغییرات بزرگتری که به درستی مسیر زندگیتان را تحت تاثیر قرار می دهد استفاده کنید. یک سفره راه دور با یک گام ساده شروع می شود.

تبدیل عادت به رفتار

عادت چیست؟

عادت ، چیزی است که به قول ناپلئون هیل، هم موفقیت و هم شکست تا حد زیادی به آن وابسته هستند. شاید برایتان باورپذیر نباشد اما در طول روز تقریبا ۴۰ درصد از رفتار هایی که انسان ها انجام می‌دهند بر اساس عادت می‌باشد.

عادت به قدری اهمیت دارد که می‌توان گفت آنها هستند که تعیین کننده موفقیت یا شکست در زندگی ما هستند.

شاید اکثر ما قبول داشته باشیم که زندگی امروز ما تا حد زیادی حاصل عادت‌های ماست. رفتارهایی که ناخودگاه انجام می‌دهیم. تصمیم‌هایی که بدون آنکه متوجه بشویم می‌گیریم و جملات و کلماتی که به دلیل تکرار زیاد، بخشی از هویت ما شده‌اند.

چرا به انجام کاری عادت می کنیم؟

دلیل به وجود آمدن عادات این است که مغز ما پیوسته به دنبال راه هایی است که دست از تماس بردارد. مغز تلاش می کند تا هر عمل روزمره ای را به عادت تبدیل کند. چرا که عادت ها باعث می شوند که مغز ما بیشتر استراحت کند. همین استعداد ذخیره کردن فعالیت ها، خود امتیازی مهم محسوب می شود.

به عبارتی، اگر عادت ها نبودند شما هر بار که می خواستید عملی را دوباره تکرار کنید (مثل رانندگی کردن)، در هر بار باید ذهن شما بی نهایت فعالیت می کرد تا فکر کند و باعث تولید آن عمل شود. (هر روز صبح باید دوباره رانندگی کردن را یاد می گرفتیم.)

اما در بسیاری مواقع عادت ها دردسر سازند!.

تکلیف ما با عادت‌ها چیست؟!

لطفا قبل از شروع شدن این مقاله به این سوال پاسخ بدهید.

فرد ایده آل شما کیست؟دوست دارید از فردا به چه آدمی تبدیل شوید.

فرض کنید،فرشته آرزوهای فیلم سیندرلا،جلو شماست و می تواند،یکی از عادت های رفتاری شما را تغییر دهد،یا عادت جدیدی را در وجود شما نهادینه کند.

مثلا ممکن هست بگویید من سیگار می‌کشم دیگر نمی‌خواهم سیگار بکشم، یا بگویید من باشگاه نمی‌روم دیگر می‌خواهم باشگاه بروم و ورزش کنم، ممکن هست بخواهید رژیم غذایی بگیرید یا حتی بخواهید بر خجالتتان غلبه کنید، ممکن هست می‌خواهید خشم خودتان را کنترل کنید یا زمان خود را در فضای مجازی مدیریت کنید. هر مهارت یا عادتی را که دوست دارید برای خودتان مشخص کنید.

حتما قبل از ادامه دادن این بخش بنویسید که شما دوست دارید چه رفتارها یا عادت‌هایتان عوض شود؛ و به طور کلی چگونه تغییر رفتار به عادت در ۲۱ روز داشته باشید.

به من اعتماد کنید تا اتفاق جالبی در انتهای این مقاله برای شما رقم بخورد.

 

تغییر عادت به رفتار:

فرشته آرزوهای فیلم سیندرلا،در حقیقت در وجود خود شماست.اگر تصمیم بگیرید و برای برای تغییر عادت به رفتار،روش ارائه شده در مقاله را قدم به قدم  به صورت صحیح پیاده‌سازی کنید؛ در تغییر مسیر زندگی شما بسیار نقش موثری را ایفا می‌کند.

می‌خواهیم با شناخت مغز یک روش برای ایجاد و تغییر عادت‌ها پیدا کنیم که بعد از چند سال وقتی به خودتان توجه می‌کنید، می‌بینید تبدیل شده‌اید به فردی با مجموعه‌ای از عادت‌های موثر و با عادت‌های بد بسیار بسیار کم. امیدواریم که مقاله تغییر رفتار به عادت در ۲۱ روز مورد پسند شما بوده باشد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *