تبدیل رفتار به عادت

تبدیل رفتار به عادت

تبدیل رفتار به عادت

به چیزی فکر کنید که یادگیری آن واقعاً مدت زیادی طول کشیده است، مانند نحوه پارک دوبل! در ابتدا، پارک کردن دوبل دشوار بود و شما باید انرژی ذهنی و فیزیکی زیادی را به آن اختصاص دهید؛ اما بعدازاینکه با پارکینگ موازی راحت شدید، خیلی راحت‌تر می‌شود – تقریباً می‌توان گفت عادی است. در مقاله تبدیل رفتار به عادت بیشتر درباره این موارد با شما صحبت خواهیم کرد.

چارلز دهیگ، نویسنده تجاری نیویورک تایمز، می‌گوید: پارک دوبل، مطالعه، ورزش، مسواک زدن و هر فعالیت عادت ساز دیگر از همان الگوهای رفتاری و عصبی پیروی می‌کنند. کتاب جدید وی “قدرت عادت” ، علمی را که چرا ما کاری را که انجام می‌دهیم انجام می‌دهیم – و چگونه شرکت‌ها اکنون در تلاش‌اند تا از ترکیبات عادت ما برای بازاریابی و فروش محصولات به ما استفاده کنند ، کاوش می‌کند.

پیشنهاد میکنم حتما این دو کتاب را بخوانید

عادت‌ها رفتارهای خودکار است

عادت‌ها رفتارهای که به ما امکان می‌دهد کارهای بسیار بیشتری انجام دهیم ، بیش از آنکه مجبور باشیم درمورد هر کاری فکر کنیم. حدود ۷۰٪ کارهایی که ما انجام می‌دهیم از این طریق خودکار است.

در برخی از دوره‌های شغلی و یا زندگی خود احتمالاً مواردی درباره نحوه کار خود دارید که می‌خواهید تغییر دهید. درک نحوه کار مغز برای تغییر رفتار شروع خوبی در دادن بهترین شانس موفقیت در تغییر عادت‌های کاری به خودتان است

عادت‌ها چیست

عادت‌ها رفتارهای خودکار است که به ما امکان می‌دهد کارهای بسیار بیشتری انجام دهیم ، بیش از این‌که مجبور باشیم در مورد همه کارهایی که انجام می‌دهیم فکر کنیم. حدود ۷۰٪ کارهایی که ما انجام می‌دهیم از این طریق خودکار است.

اول‌ازهمه ، مهم است که بین قصد خود برای اتخاذ یک عادت جدید یا رسیدن به یک هدف و برنامه خود برای این کار تفاوت قائل شوید. تقریباً در اول هر سال بسیاری از ما نیت‌های کاملاً واضحی داریم اما برنامه‌هایی مبهم داریم.

علم مغز

علم مغز به ما می‌گوید که تمرکز روی آنچه می‌خواهید و نه آنچه نمی‌خواهید مؤثرتر است. طبق قانون Hebb ، “سلول‌های عصبی که به هم سیم می‌شوند ، باهم آتش می‌گیرند ” ، بنابراین تمرکز بر ترک عادت قدیمی ممکن است درواقع آن را تقویت کند. تمرکز بر ایجاد یک عادت جدید ، شبکه‌های عصبی جدیدی را در مغز ایجاد می‌کند و بهترین فرصت را برای تعبیه رفتار به‌عنوان یک عادت به شما می‌دهد.

متخصص مغز و اعصاب که این موضوع را مطالعه می‌کند ، فرآیند سه مرحله‌ای برای ایجاد یا تغییر عادت‌ها را پیشنهاد کرده است. چارلز دهیگ ، نویسنده تجارت ، این ایده‌ها را در کتاب خود «قدرت عادت‌ها» به کار برد. این فرایند شامل تهیه طرحی است که شامل نشانه ، روال و پاداش است.

عادت‌ها توسط نشانه‌ها – محرک‌ها یا سیگنال‌هایی که به ما می‌گویند به روشی خاص عمل کنیم – ایجاد می‌شوند.

مقاله مرتبط: ایجاد عادت مطالعه

چه عواملی باعث ایجاد عادت می‌شود؟

عادت‌ها از طریق یادگیری و تکرار ایجاد می‌شوند. تصور بر این است که فرد با شروع ارتباط برخی نشانه‌ها با پاسخ‌های رفتاری که به تحقق هدف کمک می‌کند (چرخش در خیابان‌های خاص یا توقف در یک مکان) در مسیر دنبال کردن اهداف (مانند رانندگی به مقصد یا ارضا کردن اشتها) ایجاد می‌کند. با گذشت زمان ، افکار مربوط به رفتار و درنهایت خود رفتار احتمالاً توسط این نشانه‌ها ایجاد می‌شود.

چرا ترک عادت‌ها بسیار سخت است؟

ممکن است فردی از نحوه کار عادت خود کاملاً آگاه نباشد – عادت‌هایی برای ایجاد اتفاقات ساخته می‌شوند بدون اینکه مجبور باشیم درباره آن‌ها زیاد فکر کنیم. مداخله آگاهانه در رفتار عادی خود شخصاً طبیعی نخواهد بود ، بنابراین ترک یک عادت می‌تواند نیاز به تأمل و تلاش داشته باشد.

  1. نشانه شما

عادت‌ها توسط نشانه‌ها – محرک‌ها یا سیگنال‌هایی که به ما می‌گویند به روشی خاص عمل کنیم – ایجاد می‌شوند. برای ایجاد یک عادت جدید ، باید یک نشانه نیز ایجاد کنیم: چیزی که به ما می‌گوید قدم بعدی را برداریم. کاربر روی نشانه به ایجاد یا ترک عادت کمک می‌کند.

شناسایی یک نشانه خوب می‌تواند حیاتی باشد. آن‌ها معمولاً در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

_محل

_زمان

_حالت عاطفی

_دیگران

یک روش که اثبات شده است ایجاد “زنجیره‌های رفتاری ” است: استفاده از روال فعلی به جای تلاش برای مبارزه با آن‌ها. با نشانه‌های مختلف آزمایش کنید تا یکی یا بیشتر از موارد مناسب خود را پیدا کنید.

  1. روتین

مراحل کاری که قرار است به صورت عادت دربیاید را یادداشت کنید. به شما کمک می‌کند تا کارهای روزمره خود را یادداشت کنید تا مراحل دقیق آن را بدانید. این امر می‌تواند در کمک به تشکیل روال‌های جدید عادت بسیار موفق باشد.

  1. پاداش

این امر برای قرار دادن رفتار جدید در یک عادت مهم است؛ و این احتمالاً دلیل این است که فقط تکرار کار نمی‌کند. پاداش‌ها باید برخی از ویژگی‌های اصلی را داشته باشند. هرچه نشانه‌ها بیشتر اشتیاق به پاداش را تحریک کند ، احتمال موفقیت شما در تعبیه رفتار جدید بیشتر است. به‌عنوان‌مثال ، اگر می‌خواهید عادت به باشگاه رفتن داشته باشید ، نشانه‌ای مانند رفتن به محض بیدار شدن را انتخاب کنید:

مستقیم لباس خود را بپوشید. پاداش شما ممکن است شتاب اندورفین باشد که پس از ورود به آن احساس خواهید کرد یا یک اسموتی بعد از تمرین.

سپس به آن اسموتی فکر کنید. به خودتان اجازه دهید که پاداش را پیش‌بینی کند: انتظار درواقع برای مغز مهم‌تر از خود پاداش است. هدف شما این است که به جای تلاش برای لذت بردن از زندگی روزمره ، هدف خود را جلب پاداش کنید.

حتما نظرات خود را درباره مقاله تبدیل رفتار به عادت برای ما ارسال کنید.

عادت های رویتن

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که نشانه و روال (روتین) به تنهایی برای دوام یک عادت جدید کافی نیست. فقط هنگامی‌که مغز انتظار پاداش – ولع مصرف اندورفین‌ها یا اسموتی – را می‌گیرد ، به صورت خودکار درمی‌آید. نشانه شما علاوه بر تحریک روزمرگی ، باید اشتیاق به پاداش را نیز تحریک کند.

چگونه قانون ۲۱/۹۰ به شما کمک می کند عادت های خوب و زندگی بهتر ایجاد کنید

همه ما خواهان عادت های خوب هستیم ، چه در تجارت ، چه در سرگرمی ها و یا در زندگی شخصی. یک روش محبوب برای ایجاد عادت ها ، قانون ۲۱/۹۰ نام دارد. قانون به اندازه کافی ساده است.

به مدت ۲۱ روز مستقیم به یک هدف شخصی یا حرفه ای متعهد شوید. پس از سه هفته ، دستیابی به آن هدف باید به یک عادت تبدیل می شد. پس از ایجاد این عادت ، نود روز دیگر به انجام آن ادامه می دهید. اگر می توانید چیزی را به مدت سه هفته و سپس نود روز نگه دارید ، باید به یک تغییر سبک زندگی دائمی تبدیل شود. شما باید هر روز کاری انجام دهید که کیفیت زندگی شما را به طریقی اساسی بهبود بخشد.

این باید چیزی خاص باشد که هر روز و بدون توجه به جایی که می توانید انجام دهید. نکته ای که بسیاری از ما با آن مشکل داریم مثبت ماندن است. با این وجود یک راه برای تمرکز وجود دارد. هر روز یک نکته مثبت قابل توجه پیدا کنید و آن را یادداشت کنید.این می تواند به مثبت ماندن شما کمک کند.

چگونه افسانه ‘۲۱ روزه سر زبان‌ها افتاد

اگر از آن‌ها سؤال شود که چه مدت طول می‌کشد تا یک عادت شکل بگیرد ، بسیاری از مردم “۲۱ روز ” پاسخ می‌دهند. این ایده را می‌توان در “سایبرنتیک روانی ” ، کتابی که در سال ۱۹۶۰ توسط دکتر ماکسول مالتز منتشر شد ، جستجو کرد.

مالتز این ادعا را نکرد بلکه در عوض این شماره را به عنوان یک معیار قابل مشاهده در خود و بیماران خود در این زمان ارجاع داده است.

وی نوشت: “این پدیده‌ها و بسیاری دیگر از پدیده‌های مشاهده شده معمولاً نشان می‌دهد که حداقل ۲۱ روز طول می کشد تا یک تصویر ذهنی قدیمی حل شود و یک تصویر جدید ایجاد شود.”

سخن پایانی درباره تبدیل رفتار به عادت

خط آخر

ممکن است از ۱۸ تا ۲۵۴ روز طول بکشد تا فرد عادت جدیدی ایجاد کند و به‌طور متوسط ۶۶ روز خودکار رفتار جدید ایجاد کند. هیچ‌رقمی متناسب با همه وجود ندارد ، به همین دلیل این بازه زمانی بسیار گسترده است. برخی از عادات نسبت به سایر عادات آسان‌تر است و برخی از افراد ممکن است آسان‌تر باشند که رفتارهای جدید را بروز دهند. هیچ جدول زمانی درست یا غلطی وجود ندارد. تنها جدول زمانی مهم، زمانی است که برای شما مناسب باشد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *