ایجاد عادت مطالعه

ایجاد عادت مطالعه

ایجاد عادت مطالعه

مطالعه نمودن یکی از عادت‌هایی است که لازم است در برنامه روزانه خود بگنجانید و ایجاد عادت مطالعه را در خود بپرورانیم. هرکسی به فراخور موقعیت و سن و حتی تحصیلات خود باید مقداری مطالعه در حوزه‌های مختلف داشته باشد. در این مقاله می‌خواهیم چند فن ساده و مؤثر را برای شما بگوییم که مطالعه را به بخش جدایی‌ناپذیر زندگی خود تبدیل کنید.

یک مکان مطالعه خوب پیدا کنید.

این مهم است. شما باید در محیطی باشید که حواس شما پرت نشود. کتابخانه همیشه مکانی مطمئن برای انجام کارهای واقعی آکادمیک بوده است، اما اگر مکان دیگری را ترجیح می‌دهید، لازم آن را بررسی کنید تا عواملی مانند سروصدا و شلوغی در آن نباشد.

حتی نور مطالعه نیز مهم است. اگر می‌خواهید بینایی خود را حفظ کرده و وقت و انرژی خود را به حداکثر برسانید، پس نوری را انتخاب کنید که باعث خستگی چشم یا خستگی شما نشود، بنابراین می‌توانید جلسه مطالعه خود را در هر زمان از روز مؤثر نگه‌دارید.

ایجاد عادت مطالعه

قوانینی را وضع کنید. به افرادی که با شما زندگی می‌کنند اطلاع دهید که وقتی دراتاق شما بسته است، به این معنی است که نمی‌خواهید مزاحم شوید. سعی کنید به تماس‌های تلفنی یا پیامک پاسخ ندهید، این باعث عدم تمرکز شما می‌شود و تمرکز خود را از دست می‌دهید.

خانه خود را فراموش نکنیم. اندازه آپارتمان یا خانه شما مهم نیست، ما توصیه می‌کنیم کمی فضای اداری را فقط برای مطالعه اختصاص دهید – به دور از هرگونه حواس پرتی.

از شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.

یکی از مواردی که ایجاد عادت مطالعه را بالا می برد دوری از شبکه های اجتماعی است. صحبت کردن باعث حواس‌پرتی شما می‌شود. هیچ چیز نمی‌تواند وقت شما را برای ۲۰-۳۰ دقیقه خوب مثل رسانه‌های اجتماعی کاهش دهد! ایمیل‌ها برای ادامه زندگی ضروری بودند، اما اکنون مردم بیش از ایمیل یا حتی مکالمه تلفنی از طریق سیستم‌عامل‌های رسانه‌های اجتماعی ارتباط برقرار می‌کنند!

دوری از شبکه های اجتماعی

 

مشکل این هشدارها است! تا آنجا که ممکن است سعی کنید آن را نادیده بگیرید تا زمانی که هشدار را دنبال نکنید، راضی نخواهید شد – هشداری که به‌احتمال‌زیاد به پاسخ احتیاج دارد! به‌احتمال‌زیاد، درنهایت مکالمه‌ای خواهد بود که می‌تواند یک ساعت طول بکشد – و اکنون شما فقط ۲۰-۳۰ دقیقه دیگر به زمان مطالعه خود اضافه کرده‌اید! تبریک می‌گویم!

از تلفن خود دور شوید

. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که تلفن خود را بی‌صدا قرار دهید، هشدارها را خاموش کرده و آن را بچرخانید تا حتی نتوانید آن‌ها را مشاهده کنید یا اینکه آن را خاموش کنید! اگر به شما کمک کرد، تلفن را دور از چشم قرار دهید تا حتی وسوسه نشوید پیام‌های خود را بررسی کنید.

 

دنیا می‌تواند صبر کند. مطالعه شما در اولویت است و هرکسی که در حلقه دوستان شما باشد باید این را درک کند. اگر کاملاً مصمم هستید که در مواقع اضطراری تلفن خود را نزدیک خود نگه دارید، برخی از وقفه‌های مطالعه را به خودتان اختصاص دهید تا بتوانید زمان معینی را فقط برای بررسی هشدارها و پیام‌های خود اختصاص دهید.

مقاله مرتبط: چگونه از وقت درست استفاده کنیم؟

از یک برنامه استفاده کنید

یکی از مواردی که ایجاد عادت مطالعه را افزایش می دهند، برنامه‌هایی مانند Focus Booster  هستند!

Focus Booster یک برنامه تلفن همراه است که به تکنیک Pomodoro متکی است، جایی که شما ۲۵ دقیقه به شدت کار می‌کنید و سپس به مدت پنج دقیقه می‌شکنید. این برنامه همچنین شامل گزارش‌های بهره‌وری و نمودارهای درآمد است.

کمی استراحت کنید و از خود مراقبت کنید

مطالعه کار سختی است و لازم است برای حداکثر بهره‌وری هر از چند گاهی به خود استراحت دهید. مطالعه کردن تا ساعات پایانی شب علاوه بر اینکه شما را خسته می‌کند می‌تواند باعث شود از مطالعه دل‌زده شوید.

ایجاد عادت مطالعه

چشم‌پزشکان به شما هشدار می‌دهند که لازم است هنگام کار روی صفحه رایانه چشمک بزنید تا بینایی شما حفظ شود. با خیره شدن به افق، ترجیحاً از پنجره‌ای با نور طبیعی به چشمان خود استراحت دهید. آیا می‌دانید چشمان شما نیز به ورزش نیاز دارد؟ مخصوصاً در دنیای امروز که ما در فواصل نزدیک همه چیز را می‌خوانیم. سر خود را در وضعیت خنثی نگه دارید و فقط با کره چشم خود، به سقف یا یک درخت نگاه کنید و سعی کنید تمرکز کنید. از گوشه‌ای به گوشه‌ای بروید، با تمرکز بالا، سپس همان کار را برای کف انجام دهید. چشمان خود را بچرخانید.

دستان شما نیز به استراحت نیاز دارند: یادگیری استفاده از ماوس با دست دیگر خود، قرار دادن صفحه کلید در راحت‌ترین حالت که درواقع در دامان شما است. لحظه‌ای به کشش مچ دست و انگشتان خود اختصاص دهید.

بدن خود را با مواد مغذی مناسب موردنیاز برای عملکرد بهتر سوخت‌گیری و ایجاد عادت مطالعه کنید.

غذاهایی بخورید که به عملکرد بهتر مغز شما کمک کند. بعضی از مواد غذایی که عملکرد مغز شما چند برابر می‌کند:

_بلوبری

_آووکادوها

_ماهی چرب

_گردو

_کلم بروکلی

_ماست

و خواب و بازیابی مجدد را فراموش نکنید!

ایجاد عادت مطالعه

 

بهترین سبک یادگیری خود را درک کنید

مهم است که بدانید بسیاری از سبک‌های مختلف یادگیری وجود دارد و هر شخص اطلاعات خود را به روش‌های مختلف بهتر حفظ می‌کند.

_فراگیران تصویری که هنگام استفاده از تصاویر، اشکال و درک فضایی، بهتر یاد می‌گیرند.

_افرادی که استفاده از موسیقی، صدا یا هر دو را ترجیح می‌دهند.

_فراگیران Kinesthetic درواقع از طریق استفاده از بدن، حس لامسه و دست‌ها از سبک فیزیکی بیشتری در یادگیری استفاده می‌کنند.

_فراگیران منطقی باید از استدلال، منطق و سیستم استفاده کنند.

_فراگیران کلامی استفاده از کلمات در نوشتن و گفتار را ترجیح می‌دهند.

_فراگیران اجتماعی در یادگیری با افراد دیگر یا به صورت گروهی پیشرفت خواهند کرد.

_فراگیران انفرادی قادر به یادگیری بهترین حالت هنگام تنها بودن هستند.

درباره سبک‌های یادگیری فکر کنید

یکی از موارد ایجاد عادت مطالعه سبک های یادگیری است، به این فکر کنید که کدام یک از سبک‌های یادگیری برای شما بهتر است و به شما کمک می‌کند نحوه مطالعه، مکان مطالعه هنگام مطالعه و سایر فاکتورهای مهم مانند مواردی که باید از آن‌ها استفاده کنید و از آن‌ها آگاهی داشته باشید و همچنین دانستن اینکه چه عواملی باعث حواس‌پرتی شما می‌شود، کمک خواهد کرد. درحالی‌که شما سعی دارید مطالعه کنید.

زمان مطالعه را بخشی از برنامه روزانه خود قرار دهید

کاری که هرروز انجام می‌دهید مهم‌تر از کاری است که گهگاه انجام می‌دهید، بنابراین برای هر روز وقت بگذارید. سازگاری نکته کلیدی است و به محض شروع به عادت‌های خوب مطالعه، بنابراین آن را به روال عادی تبدیل کنید که قادر به حفظ آن در طول سال خواهید بود.

وقتی بخشی از برنامه شما شد، نیازی به یافتن وقت ندارید، هر ماه برای جلسات مطالعه خود وقت اختصاص داده‌اید. فراموش نکنید که برنامه خود را برای هفته یا ماه نیز بررسی کنید و تعهدات شخصی خود را در نظر بگیرید: کارهای خانه، فعالیت‌های لازم و قرار ملاقات‌ها. تنها کاری که اکنون باید انجام دهید این است که به برنامه جدید مطالعه خود متعهد باشید.

اولویت خود را مطالعه کنید و جلسات مطالعه را در اوج عملکرد خود قرار دهید تا کارآیی بیشتری داشته باشد. بعضی از افراد صبح‌ها و بعضی دیگر شب‌ها بهترین عملکرد را دارند. این را آزمایش کنید و تصور نکنید که چون زود بیدار می‌شوید باید زود مطالعه کنید، اما در عوض صبح، ظهر و شب سعی کنید بهترین خود را بیابید.

 

جمع بندی و نتیجه گیری

در این مقاله در مورد ایجاد عادت مطالعه مطالبی را عنوان کردیم. مطالعه داشتن یکی از بهترین عاداتی است که باید در خود ایجاد کنیم. این عادت می تواند در زندگی تحصیلی، شغلی و حتی زندگی شخصی ما تاثیر بگذارد. چیزی که اهمیت دارد این است که باید برای مطالعه خود هدف گذاری کنیم و ساعات مطالعه خود را به ساعت های کوچکتری تقسیم کنیم تا بازدهی کارمان چندین برابر شود.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *