« امر به معروف و نهی از منکر از منظر فقه و حقوق با رویکردی به نظریات مرحوم صاحب جواهر (ره) و حضرت امام خمینی(ره)»

« امر به معروف و نهی از منکر از منظر فقه و حقوق با رویکردی به نظریات مرحوم صاحب جواهر (ره) و حضرت امام خمینی(ره)»

خبرگزاری شبستان: کتاب« امر به معروف و نهی از منکر از منظر فقه و حقوق با رویکردی به نظریات مرحوم صاحب جواهر (ره) و حضرت امام خمینی(ره)» اثر« الهه کیارستمی» را نشر «تعالی» چاپ و روانه بازار نشر کرده است.
به گزارش خبرنگار کتاب شبستان، امر به معروف و نهی از منکر از احکام عملی مسلمانان و به نظر شیعیان از فروع دین اسلام است. امر به معروف یعنی دستور دادن یا توصیه کردن از سوی فرد مسلمان به دیگران به انجام آنچه از نظر عقل یا شرع اسلام خوب در نظر گرفته می‌شود و نهی از منکر یعنی دستور دادن یا توصیه کردن از سوی فرد مسلمان به دیگران به انجام ندادن آنچه به از نظر عقل یا شرع اسلام بد در نظر گرفته می‌شود. این توصیه گفتاری است و شامل جرح نمی‌شود.

در احکام دین، به تمام واجبات و مستحبات معروف و به تمام محرمات و مکروهات منکر گفته می‌شود بنابراین واداشتن افراد جامعه به انجام کارهای واجب و مستحب امر به معروف و بازداشتن آنها از کارهای حرام و مکروه نهی از منکر است.

امر به معروف و نهی از منکر، واجب کفایی است که اگر افرادی – به قدر کفایت – به انجام آن اقدام کنند، از دیگران ساقط می‌شود؛ و اگر همهٔ افراد آن را ترک کرده باشند، چنانچه شرایط آن موجود باشد، همهٔ آنها ترک واجب کرده‌اند. و ابته امر به معروف و نهی از منکر شرایط دارد که باید دقیا مورد توجه قرار گیرد.

 کتاب حاضر با عنوان « امر به معروف و نهی از منکر از منظر فقه و حقوق  با رویکردی به نظریات مرحوم صاحب جواهر (ره) و حضرت امام خمینی(ره)» ازسه بخش  تشکیل شده است که هر بخش به صورت جداگانه دارای فصل های مختلفی چون«مفهوم امر به معروف و نهی از منکر» ،«مصادیق معروف در آیات و روایات »، «مصادیق منکر»،«حسبه و جایگاه آن در کتب فقهی علمای شیعه»،« مستندات فقهی امر به معروف و نهی از منکر»، «مستندات حقوقی امر به معروف و نهی از منکر»، «ابزارهای اعمال نظارت» ، «شرایط اجرای امر به معروف و نهی از منکر»، ا«حتمال تاثیر، نقد و بررسی نظریات فقها و مرحوم صاحب جواهر(ره)و حضرت امام خمینی (ره)»، «مراثب امر به معروف و نهی از منکر» و … می باشد.

 در ابتدای پیشگفتار این اثر آمده است:

 «امر به معروف و نهی از منکر در اسلام و سایر ادیان الهی از جایگاهی بس بلند برخوردار است، زیرا اساس نبوت پیامبران الهی بر امر به معروف و نهی از منکر بنا شده است. انگیزه بعثت همه ی انبیاء تزکیه  تهذیب نفوس انسان ها بوده و این مهم در پرتو امر به معروف و نهی از منکر حاصل می شود. از این رو بیشتر فقهای بزرگوار شیعه مدون شد، یعنی از زمان شیخ مفید(ره) و شیخ طوسی (ره)  تا این زمان مسایل و احکام امر به معروف و نهی از منکر را مورد بررسی قرار داده و احکام این دو فریضه را با استناد به آیات و روایات ، استنباط و نظریات خود را مطرح کرده اند. مرحوم صاحب جواهر (ره) و حضرت امام خمینی (ره)از فقهای بزرگوار معاصر ؛ این بحث را در بخش ویژه ای مورد بررسی قرار داده و به نکات ریز آن نیز پرداخته اند که در این کتاب سعی در بررسی آن می باشد.»

 همچنین در بخشی از مقدمه این اثر می خوانیم:

« جوامع بشری نیازمند اصلاح می باشند و سازندگی و اصلاح نیز در سایه ی تلاش و مقاومت مستمر حاصل می شود و البته این نکته مسلم است که هیچ اجتماعی به کلی نمی تواند  منکرات را ریشه کن سازد.  منکرات و نا به هنجاری ها اجتماعی، با اجتماع متولد شده و تا هنگام ازهم پاشیدگی اجتماع با آن خواهد  بود ، اما باید ترتیبی  اتخاذ شود که زمینه بروز منکرات به حداقل برسد و با توجه به این که علاج هر واقعه ای قبل  از وقوع آن انجام می گیرد، اذا مسئله ای پیشگیری از منکرات اولیه است.»

 کتاب حاضر ساده و روان نوشته شده است به گونه ای که برای خواننده قابل فهم باشد و علاقه مندان به مسئله امر به معروف و نهی از منکر از منظر فقه و حقوق به راحتی بتوانند با متن اثر ارتباط برقرار کنند.

 در بخش دیگری از کتاب با سر فصل امر به معروف و نهی از منکر از منظر حضرت علی (ع) می خوانیم:

« تعبیر امر به معروف و نهی از منکر از تعبیرات کلیدی و پر بسامد در سخنان امیر المومنینی (ع) است که در مناسبت های گوناگون و به دلایل مختلف برآن انگشت می گذارند و از آن سخن می گویند . از این می توان گفت: که این تعبیر از اهمیت فراوانی در نزد امام برخوردار است.

 حضرت در نامه ۴۷ نهج البلاغه در وصیت خویش به فرزندانش از آنان می خواهند تا با جان و مال و زبان خود در راه خدا جهاد کنند و سپس می فرمایند که مبادا امر به معروف و نهی از منکر را ترک کنند که شریران بر آنان چیره خواهند شد.»

 نشر تعالی کتاب « امر به معروف و نهی از منکر از منظر فقه و حقوق  با رویکردی به نظریات مرحوم صاحب جواهر (ره) و حضرت امام خمینی(ره)» را در ۱۸۲ صفحه چاپ و روانه بازار نشر کرده است.

مشاهده ی این خبر در خبرگزاری شبستان

]]>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − پنج =